Чия ще е Украйна?
/ брой: 194
Два геополитически процеса текат тези дни - разделянето на арабския и мюсюлманския свят на поддръжници и противници на египетските "Мюсюлмански братя", и търговската война, наложена от Русия на Украйна.
"Мюсюлманските братя" ще ги оставя за друг път. Макар че ЕС отново греши, като де факто взема тяхната страна, срещу военните, в името на "демокрацията". Същото преди години ЕС направи и в Турция, защото Брюксел смята проислямистката партия на Ердоган за демократична, а военните, които винаги са били гарант за светската държава, за превратаджии. Случайно ли е, че няма по-твърд привърженик на "Мюсюлманските братя" от Ердоган?
В широко затворените очи на Брюксел лидерът на "Мюсюлманските братя" Мохамед Мурси не е предводител на терористи, а първият демократично избран президент в историята на Египет.
Грешките на ЕС по отношение на Украйна са не по-малки. Те са на път да поднесат Украйна на тепсия на Путин, който има амбицията да възстанови подобие на СССР под името Митнически съюз или Евразийски съюз.
На 28 и 29 ноември във Вилнюс ще се проведе среща на върха на Източното партньорство, инициативата на ЕС за Украйна, Молдова, Беларус, Грузия, Армения и Азербайджан. Украйна се надява по този повод да подпише споразумението си за асоцииране с ЕС и споразумението си за свободна търговия с ЕС. Подписът се бави, защото ЕС иска да бъде освободена, излежаващата седемгодишна присъда, Юлия Тимошенко.
ЕС, който толкова настоява източноевропейските страни да бъдат безкомпромисни към престъпления на най-високо равнище, не приема присъдата срещу Тимошенко за злоупотреба с власт. Защото русокосата дама с характерна прическа е икона на оранжевата революция.
Украинското ръководство се държи достойно. Ако България беше подложена на подобен натиск, да сме освободили Тимошенко сто пъти досега, сутрин, обед и вечер. Прави впечатление, че дори недолюбваният в Брюксел украински президент Виктор Янукович е с проевропейска ориентация. Но наколенките и слугинажът са чужди понятия за мисленето на цялата украинска политическа класа.
Изобщо не е ясно дали на срещата във Вилнюс ще се стигне до подпис. При неуспех отношенията ЕС - Украйна ще бъдат де факто замразени за няколко години. През 2014 г. ще се проведат европейски избори, ще има нов Европарламент, ще се формира нова Еврокомисия, тя на свой ред тепърва ще си определя приоритетите. Поне две години ще бъдат загубени.
Затова Русия има планове до 2015 г. да вкара Украйна в своя Митнически съюз, където засега са само Беларус и Казахстан. Търговската война, която Москва неофициално е обявила на Киев, е предизвестие за това, което ще се случи, ако асоциирането на Украйна с ЕС стане факт, каза съветникът на Путин Сергей Глязев. Русия щателно проверява вноса от Украйна, за да не допусне реекспорт на европейски стоки, обясни той. Освен това Русия спря вноса на шоколадови изделия на украинската фирма "Рошен" официално заради вредни примеси, но всъщност, защото нейният собственик, олигархът Петро Порошенко, е с проевропейска ориентация.
Украинският сайт "Зеркало недели" публикува нещо, което прилича на руска стратегия за вкарване на Русия в Митническия съюз. http://bit.ly/12bFnCT Може и да е фалшификат, но си заслужава прочитането. Битката за Украйна тепърва ще набира сила до срещата във Вилнюс. Русия се опасява, че след германските избори на 22 септември Брюксел ще забрави за условията, които досега поставяше на Киев.
През 2015 г. в Украйна ще се проведат президентски избори и Кремъл вече открито залага на проруския кандидат Виктор Медведчук и неговата партия "Украински избор".
Чия ще е Украйна? Членството в Митническия съюз и споразумението за свободна търговия с ЕС са несъвместими. Украйна ще е част от икономическото пространство било на Русия, било на ЕС. За Путин няма по-важен въпрос и няма ресурс, който би му се досвидял, за да постигне целта си. Докато за ЕС темата Украйна е периферна. ЕС няма статегия не само за Украйна, но и за отношенията си с Русия. Абсурдно е ЕС да претендира, че има план за Украйна, който изключва и игнорира Русия като заинтересована страна.
В ЕС много по-голяма тема днес е бурята в чаша вода, наречена Гибралтар. Барозу си нарушава почивката, за да води телефонни разговори не за огромната държава Украйна, а за някакви боричкания между Мадрид и Лондон около никому ненужната скала, наречена Гибралтар. Казах пред едно украинско издание, че ако ЕС изпусне Украйна, и Барозу, и Ван Ромпой, и Катрин Аштън вкупом трябва да подадат оставка. http://bit.ly/18Hk11i Ама каква полза?
Украйна вероятно ще стане член на пространството на ЕС не заради Брюксел, а въпреки него. Но за разлика от София, Киев ще се държи достойно с Брюксел. В този смисъл Украйна ще си остане украинска. С течение на времето Русия и ЕС също ще сътворят общо икономическо пространство, защото икономическата логика го диктува. Но едва ли ще сме живи да видим дали тази прогноза се е сбъднала.