АЕЦ "Козлодуй" прекратява договора с Русия за доставка на ядрено гориво
От износител България се превръща в траен вносител на електроенергия
/ брой: 100
АЕЦ "Козлодуй" ще прекрати договора с Русия за доставката на ядрено гориво. Това обяви изпълнителният директор на компанията Валентин Николов, цитиран от БНТ. Той уточни, че наличното руско гориво ще се използва за резерв.
Изказването му дойде по време на церемонията за внедряването на алтернативен тип гориво от "Уестингхаус" в пети блок на централата. Очаква се блокът да бъде пуснат в експлоатация отново на 9 юни.
Междувременно продължават преговорите с френската "Франатом" за ядреното гориво за шести блок. В изпълнение на своята програма за диверсификация АЕЦ „Козлодуй“ сключи договор с "Уестингхаус Електрик Швеция АВ“ за доставка на гориво за 5-и блок. Първата пратка пристигна през април и по време на плановия годишен ремонт на блока се извърши зареждане на касетите за използване.
Вчера следобед бе поставена последната от първите 43 касети с американско ядрено гориво от "Уестингхаус" в Блок 5 на АЕЦ "Козлодуй". Така една четвърт от него вече е заредена с алтернативното гориво.
Цената на американското гориво е сходна с тази на руското, уточни директорът на АЕЦ "Козлодуй". Но като цяло цената на урана е поскъпнала и именно заради това атомната централа е представила по-рано този месец заявление пред КЕВР за 30% по-висока цена на произвеждания ток от 1 юли. Впоследствие централата се отказа от това искане, не без намесата на правителството, и представи ново заявление почти за същата цена като сегашната. Николов посочи, че дружеството ще направи необходимите икономии, но те няма да нарушат нормалната му работа.
В същото време данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показват, че производството на електроенергия от базовите ни мощности намалява с почти 20 на сто т.г. в сравнение с първите пет месеца на 2023 г. Като цяло производството на електроенергия от 1 януари до 26 май 2024 г. е спаднало с 11,41% в сравнение със същия период на м.г. По данни на ЕСО от началото на годината България е произвела 15 432 381 MWh електроенергия, а м.г. за същия период производството ни е било 17 354 095 MWh.
Потреблението също е понижено - за 2023 г. е 15 877 096 MWh, а сравнителните данни до 26 май 2024 г. сочат 15 179 183 MWh, което е с 4,40% по-ниско.
Страната ни трайно се превръща в нетен вносител на ток, като салдото износ-внос е отрицателно (-82,86%).
Институтът за икономически изследвания при БАН неотдавна предупреди, че по-ниските цени на електроенергията у нас не могат да намалят нивото на енергийна бедност, което остава повече от 2 пъти по-високо от това на ЕС. Българите имат два пъти по-ниски общи потребителски разходи от средните за ЕС, потребяват едва 60% енергия в количествено отношение в сравнение със средния европеец, имат приблизително равни потребности от енергия, но близо 3 пъти по-ниски доходи в номинално изражение.