62,3 % от българите смятат, че у нас има лобистка дейност
/ брой: 83
Преобладаващата част българите или 62,3% смятат, че в България има лобистка дейност. 74,1 на сто са убедени, че тя е насочена най-вече към депутати и служители на НС. Почти толкова българи - 74,1%, са на мнение, че проблемът трябва да бъде уреден законодателно, сочат данните от национално представително проучване на социологическа агенция „Глобал Метрикс“, проведено по поръчка на Българския институт за правни инициативи в периода 5-15 декември 2023 г. сред 1009 души.
62% смятат, че сред засегнатите от лобистко влияние институции са органите на централната изпълнителна власт – премиер, министри, зам.-министри и други служители на МС. 50,1 на сто вярват, че това се отнася и за органите на местната власт – кметове, общински съвети и съветници. За 73,1 на сто най-често лобистка дейност се извършва от политиците, а 52,6 на сто - от представителите на държавните институции.
63,8% са убедени, че засегнати в най-висока степен от лобизма са възлагането и изпълнението на обществени поръчки. 54,5 на сто пък приемат, че това се отнася и за строителството.
Според 56,7% въвеждането на нормативна рамка ще доведе до намаляване на корупцията. Регулацията на лобизма се разпознава като част от по-общия процес по утвърждаване и гарантиране на върховенството на правото в страната. 2/3 от запитаните смятат, че това трябва да се случи чрез създаването и поддържането на публичен регистър на лицата, упражняващи лобистка дейност. Близо половината от тях са убедени, че той трябва да се поддържа от Комисията за противодействие на корупцията.