Задава ли се западнонилска треска?
В южната ни съседка вече има три смъртни случая, засега ние не сме застрашени, уверяват експерти
/ брой: 184
55-годишна жена от Благоевград е приета в отделението по реанимация на МБАЛ със съмнения за нилска треска. След посещението вчера в късния следобед на национален консултант от София съмненията отпаднаха, каза главният лекар на отделението д-р Александър Германов. Пациентката е с менингоенцефалит, един от възможните причинители за който е и ужилването от "тигров" комар, популации от тях са наблюдавани в съседните Гърция и Македония.
В южната ни съседка има вече три смъртни случая, по принцип заболяването протича по-тежко при възрастни пациенти, леталният изход е само при 4% от заболелите.
Рискът заразата от западнонилска треска, пренасяна от т.нар. тигров комар, да бъде внесен у нас в момента е по-скоро теоретичен, отколкото реален, коментира началникът на отдел "Надзор на заразните болести" към МЗ Ангел Кунчев. Независимо от това българските санитарни власти следят внимателно ситуацията в съседна Гърция. Тримата починали в Гърция са били хора в напреднала възраст и с други придружаващи заболявания, съобщи д-р Кунчев. Засега няма данни заразата да е проникнала в други балкански държави, заяви експертът.
По думите на Кунчев слуховете, че западнонилската треска е много опасна и се отличава с изключително висока смъртност не са верни. В тропически страни, с ниско ниво на здравеопазване, е възможно смъртността да е достигнала 40%, но за Европа това е абсурдна цифра, заяви той. Голяма част от случаите на заразяване протичат много леко, дори безсимптомно и затова не се разпознават, посочи обаче Кунчев. Рискова група са предимно възрастни хора с тежко здравословно състояние, посочи експертът.
Според Ангел Кунчев промените в климата създават условия за разпространение на животински видове, преносители на тропически болести, в нетипични за тях територии, но това дава отражение не в рамките на година или две, а е по-дълъг процес. На база на проучвания на Центъра за противопаразитни болести в Пловдив и Лесотехническия институт у нас не е установено разпространение на тигрови комари. Пръскането срещу комари и кърлежи се препоръчва от санитарните инспекции всяка година в началото на пролетта и е ангажимент на общините. Има много химични и биологични методи за обеззаразяване, както и фирми, които се занимават с тази дейност, всичко е въпрос на организация и финансова възможност, коментира Ангел Кунчев.
Индивидуалните мерки за предпазване от комари са използване на репеленти и защитно облекло (дрехи с дълги ръкави и крачоли), както и поставяне на механични мрежи по прозорци и врати.
Сами не можем да разпознаем западнонилската треска. При наличие на по-тежко протичаща вирусна инфекция, с температура, отпадналост и силно главоболие, е необходимо да се обърнем към лекар, препоръчват специалистите. Засега няма разработени ваксини или специални препарати срещу западнонилския вирус.