13 Септември 2024петък01:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Йотова: Срещу България, Румъния и Хърватия се прилага двоен стандарт

Балканите са сложен регион - там конфликтите се раждат бързо и никога не затихват напълно. Нека не си играем с огъня, заяви Илияна Йотова пред Еврокомисията и евродепутати на обсъждане за бежанците и Шенген

автор:Дума

visibility 3538

"Необходимо е засилване на службите за сигурност и граничните органи при стриктно спазване на човешките права и международните договори", заяви Илияна Йотова в пленарна зала на ЕП в Страсбург. Евродепутатите обсъдиха с еврокомисар Аврамопулос и холандското председателство на Съвета на ЕС спешните въпроси, свързани с бежанците, контрола на външните граници на Съюза и бъдещето на Шенген. "Има опити Балканите да бъдат превърнати в буферна зона за бежанци между "шенгенска" Европа и транзитните държави като Турция", алармира Илияна Йотова по време на дебат в пленарна зала на Европейския парламент. "Гърция не трябва да бъде превръщана в гето за бежанци, защото това ще има катастрофални последици за Балканите", заяви Илияна Йотова пред еврокомисар Аврамопулос и колегите и евродепутати. Дни по-рано в пресата се появиха съобщения, че се предвижда Гърция да бъде на практика отцепена от Шенгенското пространство, след като преди това в някои национални столици в ЕС прозвучаха обвинения към Атина, че не може да спре бежанските вълни. "Вместо това, Европейската комисия трябва да спре да бави приемането на регламента за охрана на външните граници. По-големият проблем обаче е, че срещу България, Румъния и Хърватия се прилага двоен стандарт, защото те остават извън обхвата на новата европейска агенция", подчерта българският евродепутат. "Бежанският натиск по нашите външни граници е европейски, а не гръцки проблем. Атина не е виновна, че споразумението с Турция не работи", допълни Илияна Йотова. В края на миналата година ЕС подписа споразумение с Анкара, според което турската страна се ангажираше да спре наплива на бежанци към европейския континент. Мнозина политици в ЕС критикуват турските власти, че не изпълняват поетите ангажименти. Междувременно евродепутатите са сериозно обезпокоени за бъдещето на Шенгенското пространство, след като редица държави въведоха контрол по вътрешните граници на ЕС. "Вместо солидарни решения ставаме свидетели на сепаратистки съюзи на държави членки без реакция на Съвета; нови стени и огради и опити за разрушаване на Шенген. Обсъжда се промяна на Дъблинския регламент, но не се говори, че ще се премахне клаузата за първа държава на прием", заяви Йотова. Българският евродепутат бе сред първите, поискали да отпадне изискването държавите членки на първи прием в ЕС да носят отговорност за бежанците, навлезли на негова територия. Йотова се обърна към еврокомисар Аврамопулос с думите: "Балканите са сложен регион - там конфликтите се раждат бързо и никога не затихват напълно. Нека не си играем с огъня!" Дебатът се проведе в пленарна зала на Европейския парламент в Страсбург месец преди Европейската комисия да предложи промяна в т.нар. Дъблински регламент, която се очаква да бъде обявена през март. Събитията от последните месеци и огромният бежански натиск към ЕС накараха екипа на Жан-Клод Юнкер да избърза с промяната на Дъблинския регламент, която първоначално беше обявена за средата на т.г.

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ