08 Ноември 2024петък20:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Учени засякоха гигантска звезда

Колосалните размери на R136a1 изненадаха дори астрономите

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 2257

Британски астрономи откриха най-голямата звезда във Вселената, идентифицирана досега. Обектът със скромно название R136a1 е с маса 265 пъти по-голяма от тази на Слънцето и е 10 милиона пъти по-ярък от него, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира Скай нюз. Според учените това е най-ярката звезда. Температурата на повърхността й е около 40 хиляди градуса по Целзий. Астрономите са изчислили, че за да притежава такива характеристики, при раждането си звездата трябва да е с тегло не по-малко от 320 слънчеви маси.
"Ако звездата гигант замени Слънцето в нашата слънчева система, тя ще заблести толкова по-силно, колкото Слънцето е по-ярко от Луната", обясни професор Пол Кроутър от университета в Шефийлд, цитиран от Би Би Си.
Небесното тяло бе засечено от екипа на професора, който използвал наблюдения, направени с VLT телескопа в Чили, и данни, събирани от космическия телескоп Хъбъл. Изследването е било съсредоточено върху групите звездни струпвания NGC 3603 и RMC 136a - космически райони, където гъсти облаци от газ и прах се деформират и свиват до още по-плътни купове. На тези места огромни звезди изгарят бързо, но ослепително, преди да избухнат като супернова и да разпръснат във Вселената различни елементи, посочва Би Би Си.
Екипът на професор Кроутър открил няколко такива звезди, чиято температура на повърхността надхвърля 40 000 градуса - над седем пъти по-горещи от Слънцето. Според учените никоя планета не би могла да съществува в орбитата им.
Досега известните гиганти са с тегло около 150 пъти по-голямо от слънчевата маса. Последните разкрития повдигат интересни въпроси за възможната горна граница на размера. Обикновено налягането от радиацията трябва да достига определена стойност - физическа бариера, която да възпрепятства прекаленото раздуване на звездата. Но според проф. Кроутър в нашата вселена няма място, където да има толкова големи запаси от газ и прах, които да захранват още по-големи звезди.
Наблюденията хвърлят светлина и върху това как вероятно е изглеждала в самото начало Вселената. Смята се, че много от обектите, които са светили за кратко след Големия взрив, са били "чудовища" като R136a1.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ