19 Август 2024понеделник11:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пазар

Идва ли краят на колите на бензин и дизел

Автомобили с конвенционални двигатели няма да се продават в ЕС от 2035 г.

/ брой: 9

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2770

Евгени ГАВРИЛОВ


В средата на миналата година Европарламентът реши, че от 2035 г. в Евросъюза вече няма да се продават нови автомобили с конвенционални двигатели. Оттогава европейците ще могат да купуват само коли и лекотоварни автомобили, които не изхвърлят в атмосферата вредни емисии. Освен това беше решено да не се взимат под внимание  синтетичните горива, с които един класически двигател с вътрешно горене може да стане климатично неутрален.

Влизането в сила на тези решения ще означава, че на практика се слага край на автомобилите с традиционните двигатели, използващи бензин и дизел. Идеята е преминаване към пълна електромобилност.

Целта на Брюксел е до 2030 г. да се намалят парниковите емисии с 55% спрямо нивата от 1990 г. 

Позиция

Всъщност това едва ли ще бъде краят на традиционните сега двигатели, защото за това се изисква и съгласието на отделните страни членки. Това означава, че техните правителства е необходимо да приемат забраната за продажба на конвенционални автомобили след 2035 г. Страните в ЕС трябва да изработят съвместна позиция, за да може забраната да бъде приложена. Експертите са изчислили, че повече от една пета от въглеводородните емисии в ЕС се дължат именно на уличното движение и изгаряните бензин или дизел. С новата мярка ЕК иска да намали значително парниковите газове, като целта е до 2050 г. Европа да стане първият климатично неутрален континент.

Учените са категорични, че климатичните промени се дължат на човешката дейност и най-вече на изпусканите в атмосферата емисии от въглероден двуокис. Тяхното редуциране би могло да ограничи глобалното затопляне до по-малко от два градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха.

Някои автомобилни фирми планират да преминат изцяло към задвижване с електромотори още преди 2035 г. Така например британският производител "Ягуар" иска още от 2025 г. да предлага само електрически модели. Италианската марка "Ланча" преминава още от 2024 г. към производство основно на електромобили, а от 2027 г. "Фиат" ще продава само коли с електромотор. Година след "Фиат" същото подготвят и в "Опел", което е мислимо също и за френските марки "Ситроен" и "Пежо". От 2030 г. напълно електрически стават "Ролс Ройс","Лексус" и "Волво".

В Европа най-напред в това отношение е Норвегия, която не членува в ЕС. Там от 2025 г. няма да могат да се регистрират нови коли с двигатели с вътрешно горене. Целта е напълно постижима, като се има предвид, че в тази северноевропейска държава над 80 на сто от продаваните нови коли вече са електрически.

Пет години след Норвегия продажбите на бензинови и дизелови коли ще бъдат забранени също в Дания, Ирландия, Исландия, Нидерландия, Швеция и Словения.

В Германия делът на електромобилите не е особено висок. През миналата година там са били регистрирани 618 000 електрически коли. За сравнение, бензиновите са били 31 милиона, а дизеловите - 15 милиона. Това означава, че само една на 81 коли е с електродвигател.

Критики

Германската автомобилна индустрия критикува решението на Европарламента, защото в Европа няма необходимата за това инфраструктура от зарядни станции. Освен това синтетичните горива, тъй наречените E-Fuels, не са признати за климатично неутрални.

В същото време екоактивисти подчертават, че 2035 година е твърде дълъг срок, ако искаме да постигнем договорената в Париж цел за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий.

Решението на Европарламента ще засегне и превозните средства с хибридно задвижване. За да се подпомогне масовото въвеждане на електрически превозни средства, се подготвя регламент за алтернативните горива. Той ще изисква от държавите членки да гарантират, че точките за електрическо зареждане са инсталирани на всеки 60 км по основните магистрали. Станциите за зареждане с водород трябва да са на разположение на максимален интервал от 150 км.

България 

В България се търкалят около един милион автомобила с дизелови двигатели, което е почти половината от автопарка. Като добавим и факта, че страната ни е популярна като автоморгата на Европа, ситуацията изглежда много далеч от екологичните стремежи на развитите държави от Евросъюза.

Засега електромобилите у нас се срещат рядко, защото са едва около 3000, като идеята е те да станат 30 хиляди до края на 2026 г. Държавата се е ангажирала с изграждането на зарядната инфраструктура. Според плановете у нас трябва да има 10 000 публични точки в цялата страна, в които всеки да може да зарежда електромобила си.

Такива публични точки за зареждане на електромобили трябва бъдат изградени и в централните градски части на 50-те основни български града, както и в големите жилищни квартали.

Един от големите проблеми, свързани с електромобилите, е тяхната цена, която е непосилна в момента за българския стандарт. Затова България значително изостава от другите европейски страни по отношение на използването на екологични превозни средства. Автопаркът ни е морално и физически остарял, като средната възраст на колите е 20 години. Въпреки това нашата страна не може да се похвали с нещо значимо, свързано с подпомагането на електромобилността. И до момента у нас и няма работещ модел за насърчаване покупките на електрически превозни средства за частни лица и за бизнеса, както и за изграждането на зарядни станции и инфраструктура.


Привилегии

- Притежателите на електромобили у нас получават възможност за безплатно паркиране в синя и зелена зона в София и другите големи градове с такива зони, само за изцяло електрически автомобили, според решенията на местните общински съвети.

- Ниска еко такса и освобождаване от годишен местен данък за изцяло електрически автомобил.

 - От 2017 г. Националният доверителен екофонд (НДЕФ) стартира процедура за кандидатстване за финансиране на нови електромобили за нуждите на държавната и общинска администрация. Допуска се кандидатстване за електромобили и plug-in хибриди, а размерът на финансирането е фиксирана сума съответно: 20 000 лева за електромобили  и 10 000 лева за хибриди. Досега са закупени 80 електромобила.

 - Отскоро няколко български банки предлагат целеви кредити за покупка на електромобили при ниска лихва. Електрически автомобил може да се закупи и с оперативен или финансов лизинг.


Първият екобензин ще струва ...2 800 евро за литър

Двигателите с вътрешно горене си отиват според плановете на Европейския съюз, но в търсене на алтернативни източници за тях се разработват въглеродно неутрални горива. Вече има няколко компании, които работят по такава технология, а на пазара се появи и първият бензин от тази категория. Но цената му е... 2800 евро за литър, съобщи Automedia.bg. Производител на екологичния бензин е Zero Petroleum, британска компания за синтетични горива без изкопаеми петролни продукти, основана от родения в Кения инженер Пади Лоу.

На сайта на Zero Petroleum е обявено, че имат първото въглеродно неутрално синтетично гориво, което може да се използва в двигатели с вътрешно горене и освен това, което е още по-важно, без каквито и да било модификации в механиката. Според обясненията на производителя по време на производствения процес на това синтетично гориво се улавя въглерод от атмосферата. И когато това синтетично гориво се изгори, CO2 се изхвърля обратно в атмосферата, но ключът е, че това изхвърляне е по-малко от количеството, което е уловено при производството на продукта. Ето защо балансът е неутрален.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 2702

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 2925

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 2501

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 2671

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 2870

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 2932

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 6272

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 5023

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 3541

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ