08 Юли 2024понеделник13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Животописи

Народоописание

/ брой: 182

автор:Тодор Коруев

visibility 1286

Разлиствам окончателните данни на НСИ за преброяването на населението от февруари т.г. Картинката е ясна - топим се стремглаво, изброихме се до 7 364 570 души, не повече, горе-долу толкова сме били след Втората световна война. От 1946 до 1975 г. населението у нас се увеличаваше с по 500 000 души на всеки десет години, през 1963 г. станахме 8 милиона. Оттогава ще да е епиграмата: "Няма да си закопчея панталона,/докато не станем осем милиона.", приписват я на Радой Ралин, който не само крадеше фолклор, а и го създаваше. И а-ха да стигнем мечтаните 9 милиона - през 1985-а бяхме 8,948 млн., но връхлетя демокрацията. Тя дойде с надежди, но и с глад, нямане, несигурност, стрес, младите мислеха само как да си осигурят хляб и... презервативи. Мляко дори нямаше, кой ще ти прави деца в такова объркано време. Тогава страшно много семейства в репродуктивна сила останаха с по едно-едничко дете.
И тайно и полека у нас се утвърди "айнкиндерсистем" - еднодетността. Е, коефицентът е 1,4 деца на една жена. Всяка втора жена е имала аборт. За 50 години са направени 6 милиона аборта. Учените говорят за моделите на "втория демографски преход" в Европа, а те са: съжителства без брак, еднородителски семейства и съзнателно бездетство. Просто вече не е модерно да имаш отроче. Пагубна мода - да не искаш да се продължи родът ти! Факт е - 60 на сто от младите в България не желаят дете. Ако държавата се бе загрижила за семейството поне толкова, колкото за гейовете с техните прословути паради, щеше да е дручко. Но е ясно, че и две деца в семейство не решават поддържането на населението. За простото възпроизводство, казва науката, е необходимо съотношение 265 към 200, т.е. 265 раждания от 200 родители, т.е. 100 съпружески двойки. Съотношението 320/200/100, сиреч с три деца семейството, вече е ефективно.
И ако продължа със съпоставянето на числата от статистиката, ще ни се стъжни още: за 26 години българската нация е загубила 1,5 млн. души, а от предишното преброяване през 2001 г. сме намалели с 565 000. Защото се раждат по-малко българи, отколкото умират. Равнището на нашата раждаемост е колкото в страни като Гърция, Швейцария, Румъния и Унгария, а по-зле от нас са Германия, Австрия, Италия, Португалия. Родени у нас през 1980-1990 г. момичета вече са майки, но много от тях са емигрантки и раждат емигранти. Такива са и моите канадски внуци Кръстан и Манол, чедата на дъщеря ми Елица и зет ми Борис, всички родом българи.
Какво има в пъстротата на етническата картина: българите са 5 665 000, 588 318 са турците, а 325 343 са ромите, както ни карат да наричаме циганите. Толкова ли са и в статистиката дори не знаят, знаят, че толкова така са се определили - като българи, турци и роми. Едно показва "книгата на числата", друго - "книгата на битието". Още повече че на близо 15 000 от самоопределилите се като българи българският не им е майчин език. Въобще майчиният език е объркал доста народ - 662 811 души не са го съобщили, а в същото време на повече от 15% от населението  българският не е майчин. 3,2 на сто от турския етнос и 7,5% от ромите посочват българския език за майчин. Питанията, свързани с етничността, конфесионалността и майчиния език, водят до неточности. Съобщиха за цигани в Североизточна България, записани като турци без тяхно знание. В Кюстендил с европейския псевдоним на циганите - роми, са се самоопределили само 4000 души, а знае се, че те са поне двойно повече. Циганите са непредвидими - не само полицията, а и статистиката не ги лови - колко са се писали българи, турци или румънци, колко са заминали на гурбет в чужбина и Бог едва ли знае. Волеизявата в преброяването им дава право да се самоидентифицират и каквато народност си поискат, ще си турят. И сигурно много са се писали българи, такива от тях, които са скъсали с гетото, имат образование и работа, и искат да забравят за "табора" и нравите му. Цигане, дето ходи на училище, може да чете и пише и декламира "Аз съм българче"... - нормално е, ако иска, българин да се определи. Числата наистина развенчават мита за циганската раждаемост, но съмненийце остава. Още повече че ромите са най-младият етнос - 40 на сто от тях са в младежка възраст. Та оттам е и вицът: "Циганин млати цигането с климията и го поучава: "Учи бе, мамка ти циганска, учи, че кой ще управлява утре България." Министър Сергей Игнатов призна, че на 48 на сто от първокласниците, тръгнали на училище през есента, българският език не е майчиният. Да не излезе прав проф. Андрей Пантев: "Ще дойде време българите да се броим по билото на Стара планина."

53% не са чули за промени в Конституцията

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 127

Доброволци от Русе откриха „Пътека на авлигата“

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 96

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 75

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 72

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 82

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 79

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ