21 Август 2024сряда10:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бумерангът се връща

/ брой: 103

автор:Георги Георгиев

visibility 2118

Три в едно. Толкова кризи се срещнаха на кръстопът, за да се стигне до днешния етнически и обществено-политически взрив в САЩ, който според наблюдателите добива плашещи размери. Първо - обществената криза, породена от "политиката на идентичността" - господстващо явление в САЩ и западния свят, което изостри до крайност противопоставянето мъже-жени, бели-чернокожи, хетеро-хомосексуални, консерватори-либерали, леви-десни. Целият мандат на президента Доналд Тръмп мина под знака на това противопоставяне, доколкото той олицетворява в очите на либерална Америка всичко, което тя откровено мрази. 

Второ - кризата на американския политически елит. До Тръмп този елит, раздиран от вътрешни противоречия, корупция и скандали, не вадеше кирливите си ризи на бял свят. Така САЩ изглеждаха консолидирани в очите на света, както се полага на хегемон. След 17 януари 2017 г. на това беше сложен край. "Рашагейт", откровеният саботаж спрямо държавния глава от страна на Демократическата партия и нейни креатури, което наблюдаваме и по време на размириците, медийната война срещу Тръмп и администрацията му, разделиха политически Америка. Четири години тя е в състояние на политическа окопна война, която се разгорещява с наближаването на изборите през ноември.

Трето - икономическото положение на страната, което от години буди безпокойство, независимо какво показват борсовите индекси. Америка вече не е онази мечта, убеденост дори, че децата ти ще живеят по-добре от теб. През 2018 г. агенция "Мудис" обяви, че САЩ гинат под гнета на социалното (което е и расово) неравенство. Тръмп предложи решение, наречено "Направи Америка отново велика" и... започна търговска война със света. Санкции, мита, заплахи, натиск, напускане на световни организации. САЩ наплашиха и най-близките си съюзници и консолидираха старите си противници. От това вътрешното положение не се подобри. Коронавирусът и спирането на икономиката наляха масло в огъня. Четирийсет милиона безработни заради пандемията, потънала в дългове страна, нерешени расови проблеми, разделено в борбата за идентичност общество, политическо напрежение. Явно е било въпрос на време ситуацията да се взриви. 

Казват, че либерална Америка с рецептите за "цветни революции", които обича да изнася, за да решава геополитическите си проблеми, сега иска да свали или поне да не допусне преизбирането на Тръмп. Т.е. сама да се натресе на бумеранга, който хвърля по другите. Разбира се, всичко ще бъде контролирано и дозирано. Но тези, меко казано, небедни хора е добре да се замислят дали заради бълхата няма да изгорят и юргана. По улиците на САЩ вече се виждат надписи: Rich are not safe anymore ("Богатите вече не са в безопасност"). Това се отнася и за тях.

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 1020

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 1094

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 1077

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 1118

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 1208

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 1101

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 1135

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ