БСП и президентът не воюват помежду си
Всичко, което не е забранено, е разрешено, изненадващо обяви вицепремиерът Томислав Дончев
/ брой: 8
С парламентарните партии продължиха консултациите на президента Румен Радев за провеждането на парламентарните избори. Държавният глава поиска мнението им за гласуване по пощата, видео заснемане на броенето на бюлетините, по-справедливо разпределяне на медийното време в кампанията и др.
Ние не воюваме с президента и президентската институция - с тези думи започна председателят на БСП Корнелия Нинова, разсейвайки съмненията за напрежение между тях. Радев увери, че с Йотова никога не са давали повод, че имат особено отношение или някакъв раздор с БСП, а имат изключително радушно посрещане и открит диалог и комуникация с всички български социалисти. "Ние сме подкрепени и издигнати от БСП, поели сме ангажимент да представляваме тези хора в техните надежди за по-справедлива и по-успешна България. Никога с г-жа Йотова не сме отстъпвали от този ангажимент", заяви той и добави, че страната има нужда от силна опозиция. Вицепрезидентът подчерта, че не е забравила откъде е тръгнала.
Левицата подкрепя създаването на избирателен район "чужбина". Гласуване по пощата според БСП е възможно, но при условие, че се въведе активна регистрация на избирателите. БСП е против гласуването в два дни и настоява ЦИК да увеличи заплащането на членовете на секционните комисии. Нинова подкрепя идеята медийното време да се разпредели справедливо, така че всеки да изрази програмата и платформата си.
ГЕРБ използваха консултациите, за да обвинят президента, че участва във внушенията, че управляващите ще манипулират или купят изборите. Внушенията се опровергават само с мерки, които да убедят хората, че няма манипулации, контрира Радев и подхвърли на ГЕРБ да се разберат с бившия им съпартиец Цветан Цветанов, който повдигна темата за манипулациите, "явно изхождайки от своя предишен опит".
През промяна в Закона за извънредното положение ГЕРБ предлагат карантинираните да гласуват в подвижни секции, а хората в отделенията за коронавирус - в болниците. Томислав Дончев допълни, че за тази цел трябва да бъдат ваксинирани 250 или 300 екипа от подвижните СИК. По думите му една мобилна секция може да обслужва от 35 до 50 адреса.
За Даниела Дариткова гласуването по пощата е екзотична идея, а президентът я засече с думите, че е екзотично да се пише нова Конституция за седмица. Дончев смята, че нито гласуването по пощата, нито дистанционното гласуване могат да бъдат организирани за два месеца.
Радев и Йотова лансираха идеята за видеозаснемане на броенето и попълването на протоколи, на което Караянчева отвърна с обяснения за липсващ интернет и покритие на мобилните телефони. Вицепрезидентът настоя, че предаването може да е както "на живо", така и само да има запис. Караянчева каза, че ако наблюдатели заснемат от различни ъгли, това щяло да доведе до изкривяване и десетки искове за касиране на вота. Всичко, което не е забранено, е разрешено, изцепи се Томислав Дончев. Теорията му по-късно бе опровергана от секретаря на държавния глава по правни въпроси проф. Емилия Друмева. Според нея това трябва да се реши с промяна в Изборния кодекс. Тя попита дали подвижните урни за карантинираните ще са към всяка секция, кой и по какви критерии ще преценява къде да бъде създадена такава.
Мустафа Карадайъ от ДПС се възмути от смесването на хартиено и машинно гласуване, както и от ръчното отчитане на двата резултата, което според него е предпоставка за още по-голям брой сгрешени протоколи. Йордан Цонев посочи, че вече са предлагали видеонаблюдение, а заедно с БСП още през 2013 г. са направили гражданска ЦИК. "На това паралелно преброяване констатирахме 67% сгрешени протоколи. Оттогава искаме в законодателството да бъде премахнат субективният фактор. Това може да стане по няколко начина - 100% машинно гласуване или 100% машинно преброяване", добави Цонев. Президентът отбеляза, че процедурата за придобиване на машини е закъсняла с година и призова ДПС да настоява поне извадките от машините да се сравняват в края на деня с електронната памет. Движението има резерви към гласуването по пощата, особено предвид събитията в САЩ.
"Патриотите" не се явиха на консултациите, а лидерът на "Воля" Веселин Марешки се държа изключително нагло. С директните си обиди той предизвика Радев, който му напомни колко некомпетентно е да се подпишеш под проект за Конституция, която не си чел. Марешки заяви, че президентът е попаднал случайно на "Дондуков" 2, и в отговор получи пожелание да се докаже като достоен за поста на избори. Бизнесменът се оказа неподготвен и видимо настроен за скандал с Радев. След него на "Дондуков" 2 дойдоха представителите на "Атака" и поискаха одит на "Информационно обслужване".