15 Февруари 2025събота20:03 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Проф. Андрей Пантев:

Само слабите общества са нетолерантни

/ брой: 220

автор:Дума

visibility 347

Нетолерантност се проявява от слабите общества, които нямат самочувствие и търсят противник, когото да натоварят с вина за собствената си импотентност в културно, икономическо или военно отношение. С тези думи проф. Андрей Пантев направи паралел между минало и настояще по време на дискусия за толерантността, организирана от сдружение "Приятели на детето" и представителството на ЕК в България.                       
Историкът говори пред ученици, учители и директори на училища. Той бе категоричен, че  търпимостта към различното всъщност много зависи от обстановката, времето и мястото. Да си толерантнен, не означава да проявяваш милост към по-бедните или по-различните, а означава уважение и гражданска позиция, убеден е проф. Пантев. Според него не може да има цивилизовано общество, ако няма толерантност.
Професорът нарече тревожни сигнали дебатите, които се вихрят в ЕС по ромския въпрос. Според него това е доказателство, че и големите, уж интелигентни и демократични нации са недостатъчно зрели и уверени в себе си. Само зрелият човек и способен да уважава различния и да не се страхува от него, добави Пантев.
    Той пренесе проблема и на родна почва, като не пропусна историческите доказателства за това, че нацията ни е толерантна. Днес обаче не можем да се справим с един проблем, с една слабост, с един страх от тези различните етноси, възмути се историкът. Защото сме държава на над 1300 години и не трябва да се страхуваме от правата на друг етнос, категоричен бе Пантев.
Толерантността не става със закон, тя започва от битовата среда, от коляното на дядо, от двора на село, от чина в училище, добави проф. Пантев.


 

Тол управлението с ново ръководство

автор:Дума

visibility 7265

/ брой: 30

Разговорите за мир вече започнаха

автор:Дума

visibility 7173

/ брой: 30

МВнР осъди думите на Християн Мицкоски

автор:Дума

visibility 7423

/ брой: 30

Политическата криза в Австрия се задълбочи

автор:Дума

visibility 7408

/ брой: 30

Накратко

автор:Дума

visibility 7315

/ брой: 30

Идеята

автор:Стефан Продев

visibility 7492

/ брой: 30

Ще спечелим с председател като Вас

автор:Дума

visibility 7473

/ брой: 30

Вярвам, че мога да върна енергията, морала и доверието в БСП

автор:Дума

visibility 7038

/ брой: 30

Време е да върнем социалистическото в БСП

автор:Александър Симов

visibility 6540

/ брой: 30

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ