08 Ноември 2024петък08:14 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Събуждане на изток

/ брой: 236

автор:Георги Христов

visibility 1901

През миналата седмица финландският президент направи нещо рядко срещано - позволи си балансирано и разумно мнение по въпроса за отношенията с Москва. Саули Ниинистьо заяви, че в общуването с Русия западните страни трябва да я уважават и да се съобразяват с нейните национални интереси. С което удари десетката, тъй като това обикновено е последното, което интересува западните политици и дипломати.

Преди него подобни гласове се чуха и от Нидерландия, но засега те остават малцинство. Новото германско правителство също обещава конструктивен диалог, но тепърва ще видим дали ще изпълни това. Като цяло обаче настроенията в Европа започват да се променят. Въпреки настоящото напрежение с Украйна, отказът на администрацията на Байдън да налага нови санкции за "Северен поток 2" показва смекчаване на позицията и на американците - или поне на част от тях. Разбира се, и в САЩ, и в Европа все още има достатъчно много политици, които сънуват война с Русия почти всеки ден. 

Но, както заяви пред БНР наскоро анализаторът Игор Туфелд, и двете страни знаят, че война няма да има, а по-скоро става дума за вдигане на залозите преди срещата Байдън-Путин и за "тънка дипломатическа игра".

Колкото и да дрънкат оръжие американците обаче, тенденцията е необратима - Русия става все по-сериозен фактор в световната политика, а дните на еднополюсния свят са в миналото. Постоянното разширяване на НАТО и ескалацията на напрежението в Източна Европа може да са част от стратегията на САЩ в региона, но не са задължително добри за европейците и със сигурност застрашават мира и просперитета на континента. Именно в тази връзка в Европа все повече се говори за суверенитет и нормализиране на отношенията с Москва. Които винаги са били в изгода на всички, освен на Вашингтон. Именно това искаше да подчертае финландският президент миналата седмица.

 

 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ