03 Ноември 2024неделя23:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Англия

С макове на ревера в памет на загиналите

Политици от различни партии и кралицата заедно почитат незнайните воини, воювали за страната си

/ брой: 261

автор:Галя Кларк

visibility 6704

Великобритания отбеляза в неделя специален в националното съзнание Ден на паметта (Remembrance Day). Цялата предишна седмица (Remembrance Week) бе посветена на загиналите войници от Първата и Втората световна война, както и на жертвите от Ирак и Афганистан. Ветерани от Кралския британски легион и доброволци продаваха червени хартиени макове.

Приходите отиват за ветераните

или за семейства на загинали. Ако сте гледали английска телевизия, щеше да ви направи впечатление, че всички водещи и гости бяха с червени макове по реверите. Почитта към героите от Албиона е на забележително високо ниво. Отбелязването на Деня на паметта в Англия може да са сравни само с преклонението в Русия на 9 май. У нас 2 юни е такава достолепна дата, на която се прекланяма пред саможертвата на загиналите за свободата и независимостта на България, но като че ли националният ни дух се е поизпарил напоследък. Да не говорим за ветераните от Втората световна - къде са, кои са, няма ги по медиите, а телевизиите не поръчват и не снимат филми за тях. И това е защото в България ги свързват с комунизма.

Бившият британски преимер Гордън Браун, лидерът на британската Лейбъристка партия Ед Милибанд, бившият британски премиер Тони Блеър, лидерът на либерал-демократите и вицепремиер Ник Клег, бившият британски премиер Джон Мейджър и настоящият премиер Дейвид Камерън заедно поднесоха венци пред Паметника на незнайния воин

На никой в Обединеното кралство не му и минава през ум да свързва участието във Втората световна, както и антифашизма с комунизма. Припомнят се жертвите на войната по целия свят, славят се героите. Телевизиите се надпреварват да показват документални филми, и то не само за участието на Великобритания. По радиото се обсъжда фашизмът, пускат се спомени на хора, които помнят черноризците на британския фашист Осуалд Мозли, задават се въпроси с актуален дух като например фашизъм ли е днешната зараждаща се в някои среди ненавист към мюсюлманите. Дори и звездите в риалити шоуто X Factor, както и други подобни програми, са с макове, макар и блестящи заради зрелището.
В неделя бе кулминацията на поклонението пред войнишките паметници и най-вече пред Сенотафа - Паметника на незнайния воин в Англия. Тогава

и кралицата се покланя пред героите

Паметниците се обкичват с венци с макове, но за разлика от България те са от хартиени цветя. Военните паметници дори и в най-малките населени места са добре поддържани, с малки градинки около тях. През последните месеци и тук вирее бацилът на кражбите на метал, добре познат в България. Бяха откраднати металните плочи на доста паметници с изписани върху тях имена на войниците. Това явление разтревожи обществеността и започнаха да се обсъждат различни мерки. Футболистите от националния отбор на Англия искаха да сложат макове на фанелките си за съботния двубой с Испания. ФИФА обаче им забрани, защото не е съгласна с употребата на "политически" символи. Тази забрана предизвика драматични спорове в Англия и най-вече прилив на

патриотизъм и несъгласие със Сеп Блатер

Мнозина се обявиха против решението на ФИФА, защото за тях това е почит към героите. За международната футболна асоциация пък маковете са израз на политическо изявление. Както коментираха някои англичанини, по тази логика и националните химни са подобна проява.
Принц Уилям, в качеството му на президент на футболната асоциация, написа писмо до ФИФА и я убеди, че това е израз на национална почит към загиналите. Премиерът Камерън също се намеси и така международната футболна асоциация компромисно склони английските футболисти да носят макове на ръцете си, а не на фланелките. Това окуражи шотландските футболисти да бъдат с макове в петък за двубоя с Кипър. Германските футболни кръгове от своя страна поясниха, че няма да се чувстват засегнати от символа на паметта на загиналите в двете световни войни.
Remembrance Day е известен също и като Ден на мака или Ден на ветераните. Първата световна война свършва на 11 ноември 1918 г., когато германците подписват примирие. Денят на паметта на загиналите за първи път се отбелязва във Великобритания през 1919 г. Макът става познатата му емблема благодарение на поемата "В полетата на Фландрия". Макове избуяват в полетата на Фландрия след военните битки от Първата световна война и червеният им цвят е символ на пролятата кръв във войната.
В Обединеното кралство 11 ноември се отбелязва с две минути мълчание, но най-важният ден за церемониите пред военните паметници е втората неделя на ноември - Remembrance Sunday. Проявите се организират от местните клонове на Кралския британски легион - асоциация на бивши военни. Венци оставят представители на короната, на въоръжените сили, местните политически лидери, кадети, скаути и много други организации. Началото и краят на мълчанието се отбелязва с оръдеен залп.

Минута мълчание има и в църквите

Главната национална проява на почит е в Уайтхол, Лондон, когато кралицата и членове на кралското семейство и видни представители на въоръжените сили, а също и на търговската флота, вървят към Сенотафа. И когато Биг Бен удари 11 ч., започва двеминутното мълчание. Кралицата полага венци, следвана от премиера и лидерите на основните политически партии. След тази церемония следва парад на ветерани, които също полагат венци пред Сенотафа. Този Ден на паметта се отбелязва и в много други страни - например Франция и Белгия.
М.г. по време на студентски протести осиновеният син на Дейвид Гилмор от световно известната рок група "Пинк флойд" - Чарли Гилмор, се осмели да се люлее на британския флаг на Сенотафа, след което бе арестуван и осъден на затвор. Въпреки обясненията му, че съжалява, че е бил обсебен от моментен идиотизъм, британците не му простиха за поругаването на Паметника на незнайния воин.


 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ