08 Ноември 2024петък22:33 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

РИБИТЕ СЪЩО ГОВОРЯТ

Сомовете могат да предсказват земетресения

/ брой: 78

visibility 2669

Филип Филипов, Галерида Райкова, Филип Михайлов*

"Не говорят само рибите" - тази песничка звучи в един български филм от недалечното минало. Всъщност рибите не само говорят, но и крещят. От ужас. Преди земетресение. Човекът обаче в дългата си еволюция не е успял да придобие способност за улавяне на слаби електромагнитни колебания. Вариации на тези колебания се наблюдават в земната кора няколко дена преди сеизмично събитие. Тези вариации рибите моментално откриват и рязко променят своето поведение. Ако бъдат поставени в аквариуми и наблюдавани, те могат да се превърнат в прецизни биоиндикатори.
Най-чувствителни към промените в земното магнитно поле са сомовете. Те нямат люспи и през тънката си кожа

улавят и най-малките колебания в магнитното поле
 на земята. Достатъчно гъста мрежа от аквариуми на територията на страната би позволила да се създаде система за ранно предизвестяване на земетресения. Идеята за такава система се основава на феномена, открит през седемдесетте години на двадесети век. Учените, разработващи съветските спътникови програми, откриват, че преди земетресение в района на бъдещия епицентър се формира локален магнитен полюс на земята. Непосредствено след земетресението той изчезва. Засега няма строго научно обяснение на този феномен, но той може с успех да се използва за прогноза на земетресенията. Идеята пък за използването на сомовете в качеството на биоиндикатори има японски адрес. През двадесетте години на двадесети век японските хидробиолози откриват невероятните спосбности на сомовете и създават петстепенна скала за оценка на тяхната възбудимост в зависимост от промените в електромагнитното поле на земята. Първата степен може да се възприеме като оцветена в бяло, втората - в зелено, третата - в жълто, четвъртата степен - в оранжево и последната, пета степен - в червено. Ако се извършва

непрекъснат мониторинг на поведението

на рибите в аквариумите, различните райони от територията на страната във всеки момент от времето ще имат различен цвят. Трайното присъствие на червения цвят в даден район недвусмислено говори, че там вече се е формирал локален магнитен полюс на земята. В тази точка до няколко дни има голяма вероятност за сеизмично събитие. Несложни изчисления с използване на статистически моменти от първи ред позволяват определянето на координатите на бъдещия епицентър с огромна точност. Съпоставянето на вероятностните характеристики на смутеното и спокойните електромагнитни полета в дадения район позволяват да се пронозира времето и силата на бъдещото земетресение.
Идеята за разработване на система от биоиндикатори за ранно прогнозиране на сеизмични събития на българска територия е от преди няколко години. Група учени от БАН, СУ, ТУ и ЮЗУ се обърнаха с предложение към тогавашния министър-председател Сергей Станишев и правителството на тройната коалиция съдейства за провеждане на няколко организационни мероприятия. Колективът от учени, изучаващи разпространението на сеизмични вълни в земната кора и изменението на земното електромагнитно поле, представи своя проект и пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Проведени бяха две работни срещи - с тогавашния заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски и с ръководството на главна дирекция към МВР "Гражданска защита". Със съдействието на тогвашния вицепремиер Емел Етем по проблемите на прогноза на земетресенията се проведе научна конференция в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН. Представени бяха два научни проекта. Единият, свързан с оценка на вариациите в геомагнитното поле чрез магнитометри и приложението на методиката за ранна прогноза на земетресения. Другият - за

създаване на мрежа от биоиндикатори

аквариумни сомове и осъществяване на прогноза на земетресенията чрез непрекъснат мониторинг в точките на мрежата. Този проект участва в конкурсите за финансиране на дирекция "Научни изследвания", но не беше номиниран. Една от причините за това е, че проблемите, свързани с разработването му, са организационни.
Проектът може да бъде осъществен без каквото и да е финансиране, тъй като биоиндикаторните станции съществуват като съоръжения. Това могат да бъдат: 14-те наземни сеизмични станции на Националния институт по геофизика, геодезия, география; 4-те високопланински атмосферни станции на Националния институт по хидрология и метереология - в. Мусала, в. Ботев, в. Черни връх, в. Мургаш; трите морски бази на Института по океанология - Варна, Шкорпиловци, Созопол; както и Зоопарк-София, и Делфинариум-Варна. В момента има само една-единствена действаща биоиндикаторна точка в катедра "Обща и приложна хидробиология"  на Биологическия факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски". За определяне координатите на бъдещо земетресение (съгласно добре известната теорема от елементарната геометрия) обаче са необходими най-малко 3 точки, които не лежат в една равнина. Останалите 23 биоиндикаторни точки очакват само там да бъдат поставени аквариуми със сомове и да се провежда непрекъснат мониторинг. Към тези организационни изисквания за създаване на мрежа от биоиндикатори може да се прибави и необходимостта от обучение на поне двама докторанти с дисертации например в области хидробиология и математика.
Веднага след идването на власт на ГЕРБ учените, работещи по проекта, отправиха молба за съдействие към премиера Бойко Борисов. До този момент обаче, вече година и половина, от правителството няма ни вест, ни кост. А изграждането на мрежа от биоиндикатори на територията на страната е напълно по силите на българската държава. Непрекъснатият мониторинг би позволил получаването на надеждни данни, свързани с прогноза на земетресенията в района на Балканите и в Черноморската зона.

-----------
Авторите са съответно от: Националния институт по геофизика, геодезия, география към БАН, Биологичния факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Транспортния факултет на Техническия университет в София

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ