08 Ноември 2024петък15:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Празни обороти

/ брой: 140

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1833

Евгени ГАВРИЛОВ


През ранната пролет на 1997 г. държавата бе управлявана от служебното правителство на Стефан Софиянски. С едно от своите решения то одобри споразумение с Германия за отпускането на безвъзмездна помощ от 10 млн. марки, които трябваше да послужат за създаването на банка, специализирана в кредитирането на малкия и средния бизнес. С тези пари две години по-съдно се появи Насърчителна банка. В нея държавата имаше 99,99 %, а Банка ДСК-0,001 %. В началото банката се контролираше от Министерството на финансите, После принципал стана Министерството на икономиката, като междувременно тя бе прекръстена. Сега банката е под патронажа на Министерството на иновациите и растежа, което бе изкуствено създадено, за да задоволи властническите амбиции на новопръкналия се политически проект "Продължаваме промяната". През последните години ББР претърпя своеобразна мутация, не само с името. Тя се превърна от малка в средно голяма банка за българските стандарти, като активите й гонят 3 млрд. лв.

По устав  банката трябва да  да подпомага стартиращи, иновативни и експортно ориентирани предприятия, да инвестира в публично-частни проекти и в изостанали региони. Това обаче така и не се случи. В историята на банката като христоматиен пример ще остане най-големият отпуснат кредит - 150 млн. лв. Той разбира се не бе отпуснат на някоя малка или средна фирма, а на Румен Гайтански - Вълка, известен повече като приятел на Ахмед Доган.

По закон ББР няма право да кредитира и фирми с неизвестен краен офшорен собственик. Това ограничение също се оказва заобиколимо -  банката работеше с "Булгартабак холдинг", който бе приватизиран от австрийска фирма с неизвестен лихтенщайнски собственик.

През 2021 г. тогавашното служебно правителство изнесе информация, че 90 на сто от капитала на ББР е раздаден като кредити на двадесетина фирми. Така се оказа, че голяма част от заемите на банката са били към политически свързани лица, които нямат нищо общо с определението за малък и среден бизнес. Сега пак се задават трансформации е реформи в ББР. Те само ще докажат, че единствената държавна банка останала у нас четвърт век е въртяла на празни обороти.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ