08 Ноември 2024петък18:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Парадокси и мантри

/ брой: 90

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2609

Евгени ГАВРИЛОВ


Монополистът "Булгаргаз" умело използва политическото безвремие, което се е спуснало над държавата и прави каквото си иска. След дългия период, през който синьото гориво гонеше космически висини, сега сме свидели на обратен процес. Държавният доставчик внесе в КЕВР предложението си за цената на газа през юни, според което той ще поевтинее с още 11,5 %. Един мегават ще струва около 69 лв. Такава ниска цена не е имало от две години. 

Това по принцип е добра новина, стига обаче поевтиняването на суровината да се отразява върху производствените вериги надолу. Но не би. Получава се парадокс - газът, който е основна суровина за топлофикациите, уж поевтинява, а парното на места драстично ще поскъпне за следващия отоплителен сезон. Във В. Търново - със 177 %, във Враца - със 113 %, в Плевен - със 122 %, а в Бругас - с близо 95 на сто. В София топлото през следващата зима ще поевтинее с ... 31 ст.

А от КЕВР от началото на годината ни облъчваха с обещанията, че не се предвижда поскъпване на топлоенергията. Освен това с новата  методика, по която вече се определя цената на парното и топлата вода за цяла една година напред се създават големи дисбаланси, които ощетяват потребителите. Така само за една година "Топлофикация София" е прибрала 22 млн. лв. повече от своите абонати.

Тук идва и по-сериозният въпрос - за идеологическите мантри в енергетиката. Една от тях е свързана с диверсификацията на газовите доставки. Сегашната служебна власт разбира тези понятия единствено като мерки за ограничаване  на достъпа на руска суровина. За сметка разбира се на американския втечнен газ, за който ще се използва широко рекламираната връзка с Гърция. Заради тези мантри, например, България похарчи и 50 млн. лв за изграждането на газова връзка с Румъния по дъното на р. Дунав. Три пъти заравяха тръбите и три пъти течението ги разравяше и унищожаваше. Сега тръбите са сухи, защото няма откъде да дойте газ.

През 1996 г. премиерите на Русия и България Виктор Черномирдин и Жан Виденов подписаха меморандум, според който до 2000 г. през България за Турция трябваше да се транзитират 28 млрд. куб. м газ. Сега пак говорим за транзит, само дето неговата посока се обърна и природният газ тече от Турция за България. Просто такъв е резултатът от газовата политика на държавата - парадокси и мантри. 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ