08 Ноември 2024петък18:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Намериха втори Йерусалим

/ брой: 170

автор:Велиана Христова

visibility 3164

При разкопки в Ерусалим е открита стена, дълга 70 м и висока 6 м, която е построена в Х в. пр. Хр. от цар Соломон и за нея има описание в Стария завет.
Археолозите в Ерусалим за затруднени от сложните отношения между израелската администрация и мюсюлманското духовенство, което контролира хълма на Храма. На мястото на разрушения Йерусалимски храм днес се намират куполът на Скалата и джамията Ал-Акса, където разкопки са практически невъзможни. Въпреки това археологическите проучвания извън пределетие на възвишението неведнъж досега са поднасяли изненади. В последните дни имаме още една - между южния склон и т.нар. Град на Давид е открита дълга стена с наблюдателни кули. От тези кули вероятно са следили придвижването на вероятни противници в Кидронската долина.

Д-р Ейлат Мазар, който ръководи групата археолози от Еврейския университет и колежа "Армстронг" в Оклахома (САЩ), смята, че откритието има огромна стойност. Фактически е открит още един Ерусалим и по-точно - описаният в Стария завет град на сина на Давид - цар Соломон. Още през Х в. пр.Хр. градът е разполагал с технически възможности за стореж на големи и сложни съоръжения. В Третата книга на Царствата ясно е написано, че с помощта на финикийците Соломон е построил своя дворец, дома Господен и стена около Ерусалим.
В тази част на стария град разкопки е правил още през 1867 г. ангийският топограф Чарлз Уорън и той е датирал намерените от него останки от кулата към епохата на Соломон. След това обаче историците са решили, че става дума за по-късно време - това на цар Ирод - което се оказва грешно. При разкопките сега правилната датировка е направена с помощта на керамика, която е намерена покрай стената, както и по съдове за вино и масло, които имат печати. 
Новооткритата стена съвсем не е първата находка, която потвърждава историческата достоверност на библийските сказания за матералната култура на древните. За класически пример се смята известният археолог Шлиман, който е открил Троя, след като е преценил, че епосът на Омир "Илиада" не е художествена измислица, а представлява исторически хроники.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 499

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 500

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 507

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 542

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ