Кредит на доверие
/ брой: 17
Валентин Георгиев
За пръв път от 12 години насам се отчита превес на позитивните нагласи към правителството - 44.9% спрямо негативните (39%). Ръст има и в доверието към парламента, като то достига 31,9% при спадащо недоверие (56,9%). Проучването е на "Галъп" и се базира на едномесечното управление на кабинета "Петков". (Стр. 2)
Какво означава това? Ако трябва да търсим някакъв житейски синоним, в този кредит на доверие прозира най-вече надеждата. Очакванията за промяна са към по-добро, въпреки растящите страхове на хората от поскъпването на живота и галопиращите цени. Очевидно има разбиране, че и двете най-остри кризи - с тока и КОВИД-19, са наследени и привнесени отвън.
Този плах ентусиазъм, разбира се, може много лесно да бъде пропилян, ако властта тръгне против интереса на държавата и гражданите й. Усложнената международна обстановка около напрежението НАТО-Русия е като тънък лед, който може да се пропука и да ни потопи с грешни решения. Затова и президент, и кабинет и парламент трябва да водят политика на висш пилотаж в търсене на оня баланс, който да обединява, а не да разделя българите. Другото, което се очаква от новите, е да има възмездие за кражбите и повече справедливост. Времето на приказките и обещанията свърши.