Исторически изследвания
/ брой: 298
Александър Мирков,
Сензационните престъпления и катастрофи в България. Хроника (1897-1912), ИК "Гутенберг", С. 2009, 312 с.
Гангстерски екшън на булевард "Дондуков", адютант на държавния глава убива любовница, педофил обезчестява ученички, експлозия в казарма, контрабанда по митниците, измамени гурбетчии, полицаи-обирджии, фалшификатори на пари, банкови обири, гърмят по журналисти, политически убийства, скандални гешефти на правителството, антисемитски ексцесии...
Заглавия от днешната преса? Не, събитията са отпреди век в България. Героите и престъпленията не са измислени. Повечето са известни политици или лица, свързани с най-високите етажи на властта. А нелицеприятните факти за връзките им с престъпния свят досега бяха слабо известни на широката публика.
Авторът - професионалният историк Александър Мирков - ни поднася цялата палитра на ескалиращата престъпност в епохата на първоначалното натрупване на капитала, когато брутално се разрушава затвореният свят на патриархалния бит и в него нахлуват недъзите и пороците на т.нар. европейска цивилизация. Страниците на прохождащата жълта преса се изпълват с рубрики за сензационни престъпления, непознати дотогава на българското общество. Престъпността се превръща в неразделна част от неговия живот.
Книгата е написана увлекателно и се чете на един дъх. Професионалното графично оформление и автентичните илюстрации само умножават достоинствата й.
Владимир Мигев,
Полската криза, "Солидарност" и България (1980-1983), Университетско изд. "Св. Климент Охридски", С., 2009, 360 с.
Кризата в Полша (1980-1981) оказва разтърстващо въздействие върху управляващите у нас. Фактът, че полските трудещи се така бързо скъсват със структурите на властта, подтиква българските ръководители спешно да огледат цялостната обстановка в страната, да се опитат да преодолеят острите проблеми, за да не се стигне до подобни на полските катаклизми.
В сравнително кратък срок се подобрява снабдяването, премахва се дефицитът на значителна част от потребителските стоки, ускорено се преодолява жилищният проблем. Докъм 1984 г. са направени важни стъпки за подобряване качеството на живота на българското общество. Въведеният нов икономически механизъм създава възможности за повишаване ефективността на производството. Засилва се демократизмът на управлението и преди всичко - ролята на профсъюзите и защитните им функции. Предприемат се и стъпки за преодоляване на бюрократизма. Интензификацията на политическите процеси в българското общество в началото на 80-те години показва, че властта все още притежава творчески възможности и значителни резерви за развитие.
С преминаване на потенциалната за властта опасност от въздействието на полската криза обаче, след 1984 г. започва постепенно възстановяване на стагнацията в управлението, в икономиката и в духовната сфера. Запазването на основните компоненти на командно-бюрократичния подход задълбочава негативните процеси и води към крах съществуващата политическа система.
Това са накратко основните изводи на пространната монография на професионалния историк Владимир Мигев - професор по съвременна история, доктор на историческите науки. Авторът добросъвестно е изследвал огромния изворов материал, съдържащ се във фондовете на централния и регионалните архиви, архива на МВР, дневниците на Народното събрание, проучил е основно пресата за периода. Изобилното цитиране на факти и позоваването на любопитни, дори пикантни обстоятелства, раздвижва научното повествование и е сериозно постижение на автора. Така четенето на монографията се превръща в увлекателно занимание не само за професионалния историк, но и за всеки, който проявява интерес към последното десетилетие на социалистическия период у нас.