Зимна приказка за чудото на прошката
В Театрална работилница "Сфумато" Маргарита Младенова представя своя прочит на Шекспировата творба
/ брой: 24
Има по света древни люлчини песни, който приспиват детето със страшни истории и така го подготвят за суровото му битие. "Зимна приказка" за мен е такава тъмна песен за възрастни - за човека, който се загубва и погубва живота си и близките си; за срока, който ни е даден, преди клонът да се счупи и люлката да падне; за страстите човешки, които поболяват ума, и за безчинствата на болния ум; за децата и какво им оставяме в наследство; за това как не съдбата, а ние сами превръщаме светлия сън в кошмар; за "човекът не ме радва" и за участта му като "история, разказана от луд"; за все неидващото покаяние; за чудото на прошката като единствена и последна възможност да се прекъсне спиралата на злото, човекът отново да се изправи и нагазил в калта - да погледне към звездите.
"Зимна приказка" - последният миракъл на гения, около който ние само можем да кръжим - уплашени и очаровани, да зърваме нещо през пролуките на оградата и да сънуваме какво сме видели там, така споделя вижданията си режисьорката Маргарита Младенова за тази необикновено вълшебна, тъжна и мъдра приказка на Шекспир. Заедно с актьорите Цветан Алексиев, Христо Петков, Елена Димитрова, Маргита Гошева, Сава Драгунчев, Явор Бахаров, Бойко Кръстанов, Антонио Димитриевски, Станислав Ганчев и Марк Делчев Маргарита Младенова изследва проблема за човешката екзистенция в един едновременно вълшебен и страшен свят, но също така и за разбирането и за чудото на прошката.
Сценографията и костюмите на Даниела Олег Ляхова, изградени изцяло в различни нюанси на бялото, създават загадъчна атмосфера на очакване и очертават в известна степен характерите на героите. Музиката към спектакъла е на Асен Аврамов.
Постановката на "Зимна приказка" е първият спектакъл от програмата "Шекспир" на Театрална работилница "Сфумато", в която досега са реализирани ателието с български актьори "Да изглеждаш или да си" и международното ателие "Да пътуваш или да слезеш" с участието на шведския актьор Симон Нортън, осъществено в рамките на европейската програма "Морета. Черно/Северно". Като следващ спектакъл от програмата е предвиден проектът на авторския екип Иван Добчев и Георги Тенев с работно заглавие "Постхамлет".