Личности и съдби
Поетът с детската душа
105 години от рождението на Асен Босев
/ брой: 228
Илия Борисов
На 22 ноември отбелязахме 105-годишнината на един от най-популярните и любими на децата поети Асен Босев. Автор на 107 емоционални книги, осенили богатия му литературен живот. Роден е в знатна фамилия в китното мездренско село Руска Бела. На младини е бил учител в Берковица и балканското село Синьо бърдо. От 1937 години живее в София. Поколения наред помнят творбите му: "Село Цветна светна", "Ванко Забраванко", "Стрина Ганка софиянка", "В мир и дружба ще растем", "Кирчо пред съда", "Мешко-Смешко", "Мимето" и ред други хумористични творения.
Създател е на Дома на детската книга. Твори и в хумористичния вестник "Стършел", където има голям принос в популяризирането му. Журналист и зам.-главен редактор на в."Заря", редактор в "Работническо дело". Основател и пръв главен редактор на в."Септемврийче". Но най-голяма популярност му носят книгите за деца: "Не правете като тях, да не ставате за смях", "Карнавал", "Мимето", "Една торбичка смешки"...
Пред бащината му къща преди пет години бе открита възпоменателна плоча. А мездренският художник Евгени Кучков това лято изрисува автобусната спирка в селото с разкази в картини, представящи богатото творчество на поета.
Неведнъж съм бил гост в дома на знатната рускобелска фамилия. Единият син на поета - Красимир Босев, е сред най-популярните художници-дизайнери в Мездра. За съжаление другият му син Росен Босев си отиде от този свят, като се самоуби. Бе един от най-талантливите млади белетристи. Дълги години бе директор на популярното издателство "Народна младеж".
Братът на поета Крум Босев бе журналист, дипломат и писател. Той е първият българин, който (заедно с група чужди дипломати и журналисти) стъпи на Северния полюс. Преди да си отиде от този свят, остави няколко талантливо написани книги за Русия, Китай, Испания, Люксембург...
В знатната фамилия на Асен Босев са и популярният във Враца журналист Иван Жуков, активният политически, културен и младежки деец Асен Георгиев и др.
А самият Асен Босев бе наричан не само във Врачанско, но и в цялата страна "Поетът с детската душа". Като такъв е запомнен от хората и след смъртта си през 1997 година.