Колонката на Николай Грозданов
Газ или война
/ брой: 20
"Това някаква шега ли е?" С тези думи кметът на Киев Виталий Кличко посрещна "щедрата" германска военна подкрепа - 5000 каски, ако се стигне до ескалация на напрежението с Русия. Известният украински боксьор добавя иронично: "Какво ли ще ни изпратят след това!? Възглавници!?"
Още по-комично е, че обещаните каски са придружени с посланието на германския министър на отбраната Кристин Ламбрехт, че така Германия изпраща много ясен сигнал, че е редом до Украйна на фона на нарастващото напрежение с Русия.
Социалните мрежи адекватно реагираха с насмешка. Една асоциация ни препраща към скандална реклама от 2019 г., която рекламира каски, но такива за колоездене. Слоганът е: "Изглежда като лайно, но спасява живота ми!" Цитатът е точен.
Междувременно стана ясно, че, освен каски, Берлин ще предостави на Украйна също полева болница и противогази. Но затова пък категорично отказва да снабдява Украйна с оръжия.
Защо?
Освен че кучето е заровено другаде, то си има дълга газова опашка. Едва ли има по-неподходящ момент за Берлин да бъде въвличан във военните амбиции на САЩ и НАТО. Причините се крият между историческото бреме на Германия и неясното "зелено" енергийно бъдеще на страната.
В деня, в който цял свят почиташе жертвите на Холокоста, говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс предупреди: "Северен поток 2" няма да се реализира, ако по един или друг начин Русия атакува Украйна!"
"Северен поток 2" е предназначен да удвои количеството газ от Русия към Германия, а Украйна остава извън новите газови трасета, които така или иначе ще я заобиколят. Стойността на проекта е 11 млрд. долара и изпълнението му започна през 2015 г., когато канцлер беше Ангела Меркел.
Германската "желязна лейди" беше ентусиазиран поддръжник на изграждането му с обещанието, че по новата тръба ще се достави евтин газ за 26 милиона домакинства в Германия. Най-голямата икономика в ЕС силно се нуждае от нови енергийни източници, след като в началото на годината спря още три от последните си шест атомни централи.
Изненадващо или не, след като Вашингтон скръцна със зъби срещу "Северен поток 2" обаче, Берлин втвърди тона срещу Москва.
"Всичко е на масата", предупреди канцлерът Олаф Шолц, като посочи, че това се отнася включително и за съдбата на енергийния проект.
Но да се върнем на Нед Прайс, който наред със заплахите към новата тръба посочи, че в момента се обсъжда и как да се преодолее енергийният недостиг в Германия.
Да, американците могат да доставят втечнен газ, но дори целият световен добив на втечнено гориво да бъде пратен към Германия, това пак няма да компенсира нито количествата, нито цените на руските доставки.
Възелът изглежда все по-дебел. Емирът на Катар Тамим Бин Хамад Ал-Тани ще посети Белия дом в края на месеца. Там ще се обсъжда стабилността на глобалните енергийни доставки. Катар е един от основните алтернативни доставчици на газ. Остава да чакаме и уреждането на газови доставки от Луната за Германия.
И за да не я обвинят в зависимост от Русия, Германия залитна пак към САЩ, в ущърб на своя интерес.
Цайтнот, хер Шолц!