08 Ноември 2024петък13:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Фурнаджийска лопата

/ брой: 81

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2438

За никого не е тайна, че експресните промени в Закона за енергетиката, които парламентът прие, бяха предизвикани от казуса "Гинка" и продажбата на активите на ЧЕЗ у нас. Предложенията бяха направени от депутати на ВМРО и "Атака" миналия месец. Депутатите на Валери Симеонов не бяха съвносители на проекта, като преди това лидерът на НФСБ се срещна с Реформаторския блок и заедно обсъждаха друга идея - да се разширят правомощията на ДАНС, за да може тя да контролира продажбата на дялове в ключови за българската енергетика предприятия. Тогава Симеонов каза, че ще я предложи на партньорите си в коалицията, но видимо от развитието на ситуацията явно не е било постигнато разбирателство по нея, още повече тогава отношенията между управляващите партньори пак бяха зациклили заради скандала около руския патриарх.
С промените в закона на КЕВР се дават правомощия да разрешава сделки с повече от 20% от капитала на компании за пренос на ток, топлинна енергия и газ, "с оглед защита на националната сигурност и обществения ред". Никъде обаче не е посочено на базата на какво КЕВР ще разрешава или не такива сделки и дали правомощията ще важат за започнали преди приемането им процедури. Без въвеждането на ясни и точни критерии това обаче означава, че регулаторът може по своя (или политическа) преценка да спре всяка една продажба в енергетиката, а това би било лош сигнал за инвеститорите. Това е около икономическата част на проблема. По-важното в случая е как с политически еквилибристики се стигна до него. Първоначално всички политически сили застанаха зад предлаганите поправки в закона. След това ГЕРБ и ДПС (скритата коалиция) се отвърнаха от тях. Мина не мина ден и управляващата партия отново, като фурнаджийска лопата, се обърна и застана до коалиционните си ортаци от ОП. Въпросът в случая даже не е свързан толкова с политическата акробатика на ГЕРБ. ТЕ са виртуози в тази област. По-страшното в случая е, че държавата зависи от взаимоотношения и настроения на трима души - Борисов, Симеонов и Сидеров. Което не е нормално.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ