25 Юли 2024четвъртък10:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Е-здравеопазване ли?

/ брой: 173

автор:Аида Ованес

visibility 1849

Аида Ованес


Електронната рецепта ли подрани или обществото ни закъсня за нея?
В цивилизованите държави отдавна е-рецептите са предпочитани - аптекарят не се бори с нечетливия докторски почерк, осигурителните фондове знаят за какви лекарства плащат на здравноосигурените, потребителите на лекарства не носят в портмонетата си хартии, които може по невнимание да изхвърлят, а и не могат да злоупотребяват с една рецепта години наред да си купуват едно и също лекарство. Това са само част от предимствата на е-рецептата. Тя си има и недостатъци. Поне с български адрес. Например лекарите без договор с НЗОК трябва да влязат в допълнителни харчове, за да внедрят системата в практиката си...
И така днес сме на почти стартова позиция - българските граждани ще могат да си купуват лекарства и с електронна, и с хартиена рецепта. Дали това ще улесни тях, лекарите им и аптекарите, е друг въпрос, чийто отговор ще покаже времето. Днес обаче хората са объркани с какви рецепти ще вземат лекарствата си.
Защо веднъж се обявява "край на хартиените рецепти", а после властта казва, че всъщност остават?
Защо веднъж завинаги не се изясни имаме ли е-здравеопазване или не?
Наистина ли до края на годината ще бъде изцяло обновено електронното медицинско досие на пациента? Ще има ли мобилно приложение? Ще заработят ли другите функционалности на системата? Или (по нашенски маниер) по пътя на е-здравеопазването пак и пак ще възникнат нови препятствия с поредица от обяснения?
Иначе всички в общ хор негодуваме, че повече от 20 години се говори за българско електронно здравеопазване, че се дадоха десетки милиони за разработване и "осъществяване" на най-различни проекти, които така и не видяха бял свят. И днес - над 20 години по-късно, пак не знаем дали е-здравеопазването ли подрани да дойде в България или българското здравеопазване закъсня с електронизацията си.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Глобалният Юг аплодира Китай

автор:Дума

visibility 1179

3000 престъпления на ден срещу жени

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 139

Словакия получи от САЩ два Ф-16

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 139

14 палестински фракции се споразумяха в Китай

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 139

Унищожител и гробар

автор:Александър Симов

visibility 1083

/ брой: 139

Светът пак е Олимпиада

автор:Марин Милашки

visibility 951

/ брой: 139

Напразни надежди

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1022

/ брой: 139

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ