Обичаи
Празник на райската ябълка в Хрищени
Старозагорското село посреща гости със специалитети от екзотичния плод
/ брой: 214
Оранжевият приветлив плод райска ябълка вече се усмихва по клоните на дърветата и приканва за веселба, песни и танци на 16 ноември, събота, когато за осемнадесети пореден път ще се състои традиционният есенен Празник на райската ябълка в село Хрищени, разположено на 6 км североизточно от Стара Загора.
Общоселското веселие се провежда на площада пред Народно читалище "Стефан Генчев-1901 г.", организатор на събитието заедно с Кметство с. Хрищени и с финансовата подкрепа на Община Стара Загора по Програма "Култура". Традиционно в средата на ноември в най-голямото старозагорско село се стичат малки и големи, дошли от близо и далеч, за да изживеят този неповторим празник. Започнал през 2007 г., днес той е емблема за населеното ни място, каза за ДУМА читалищният секретар Кремена Ганева.
С времето става все по-мащабен и по-богат. Посветен е на екзотичния южен плод, който се намира в почти всеки двор на селото. Денят на райската ябълка има за цел да съхрани и популяризира народните ни традиции, обичаи и фолклорната песен - извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на националната ни култура.
Празничната програма, която протича на две сцени, ще започне в 11 ч. с тържествено издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и флага на Хрищени под звуците на националния химн и химна на селото, изпълнени от талантливи деца от местната общност. След света литургия, отслужена от отец Иван, приветствия ще поднесат Радка Желева, кмет на с. Хрищени, и Николай Хаджиев, председател на местното читалище.
За поредна година децата от детска градина "Лилия" и основно училище "Христо Ботев" в с. Хрищени ще представят изложби на тема "Райска ябълка". Малките участници от детския клуб към читалището ще рецитират стихотворения, посветени на южния плод. Неразделна част от празника е изложбата базар "Произведено в Хрищени", в която посетителите ще срещнат местни майстори на дърворезба и ще могат да опитат домашни сладки и печива, както и ракия от райска ябълка. Всичко това предизвиква голям интерес за гостите, които идват от цяла България, твърдят организаторите.
Най-малките любители на райското изкушение ще се изявят в детски работилници. Те ще пробват своите умения и ще покажат различни декорации на вкусния плод, други фигури, изплетени на една кука, както и ще направят цветя от хартия.
До момента заявки за участие в програмата са подали: Народно читалище "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, Коледарска група към НЧ "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, Лазарска група към НЧ "Стефан Генчев-1901 г.", с. Хрищени, ДГ "Лилия", с. Хрищени, ОУ "Христо Ботев", с. Хрищени, НЧ "Христо Ботев-1927 г.", с. Пъстрен, община Опан, НЧ "Железник-1988 г.", Стара Загора, НЧ "Пробуда-1930 г.", с. Навъсен, община Симеоновград, НЧ "Отец Паисий-1905", с. Горно Черковище, НЧ "Светлина-1927 г.", с. Тракия, община Опан, НЧ "Христо Ботев-1898 г.", с. Ценово, област Русе, НЧ "Св. св. Кирил и Методий-1921 г.", с. Малка Верея, НЧ "Изгрев-1921 г.", с. Кирилово, община Стара Загора, НЧ "Настроение 2017", Стара Загора. Очакваме и други участници да се включат в празника, информира читалищният секретар.
Тазгодишното издание ще завърши с изпълнение на оркестър "Стара Загора", като целият ден ще бъде наситен с лакомства, музика и весело настроение, което ще премине под мотото "За да сте здрави и засмени - яжте райски ябълки от Хрищени!". Това е девизът на китното средногорско село, което гостоприемно отправя покана да посетим единствения по рода си празник на райската ябълка у нас. Нека си припомним за здравия корен и потребността да се връщаме към него, призовават инициаторите.
Традицията
В Хрищени този екзотичен южен плод е отглеждан в повече от 140 градини и дворове. Традицията се ражда през 30-те години на миналия век, когато местният свещеник Николай, близък с главния овощар на Борис III, донася в селото първите 16 дръвчета. Гърците напълно заслужено са нарекли тази ябълка "diospyros" - "божествен огън". Популярното в България название вероятно е свързано с оприличаването й на дървото на познанието от Райската градина. Достига до 8-10 метра височина. Произхожда от Китай и Япония. В страните от Средиземноморието и Америка е пренесена още през XVIII век, а в България - около 1935-1940 г. У нас се отглежда още по Черноморието, както и в Пловдив, Сопот, Карлово, Сливен, Хасково, Ивайловград, Сандански и Петрич. Позната е още като "медовина". Цъфти късно през пролетта. Започва да дава плодове на три-четиригодишна възраст, според данни на специалисти.
Лечебни свойства
Райското изкушение е истински дар за организма, той e пребогат на витамини, минерали, витамин С и провитамин А, полезен за сърдечносъдови заболявания, забавящ стареенето и поддържащ зрението в отлична форма. В миналото плодовете на райската ябълка са били използвани при лечение на скорбут. Днес - предимно за настинка и кашлица, причинени от запушване на дихателните пътища с възпалителен секрет (приготвя се отвара от обвивката на плодовете), малокръвие, разранени венци, диабет. Голямото количество йод прави плодовете добро средство за борба със заболявания на щитовидната жлеза.