09 Ноември 2024събота18:10 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Позиция

Не е свършил пътят на Кирил и Методий

/ брой: 117

автор:Васил Попов

visibility 2845

Измина четвърт век, откакто България подари паметник на Кирил и Методий на руския град Мурманск. По този повод наскоро се появиха публикации за историята на монумента, издигнат в далечния северен град. В тях е допусната една груба фактологическа грешка за осъществяването на дарението. Посочено е, че идеята и реализирането са дело на мурманския писател Виталий Маслов. Това не е точно така. Огромната заслуга на мурманските писатели, начело с Малсов, е в това, че там за първи път преди повече от 30 години в бившия СССР 24 май е честван като Ден на славянската писменост и култура. В съветското време за подобна дързост се изискваше много кураж и мъжество. Мурманчани го проявиха, което даде повод няколко години по-късно в София да се роди идеята да подарим паметник на Кирил и Методий, който да е точно копие на монумента пред Народната библиотека в София. Тази идея я изрекоха журналистите Калина Канева, Илия Пехливанов, Петко Тотев и още някои и тя бе прегърната от тогавашния министър на културата Георги Йорданов.
В много кратки срокове бе направено копие с участието и на скулптора Владимир Гиновски, който е автор на оригинала. Монументът от 8 тона бронз бе натоварен на руски камион "Камаз" и транспортиран по шосе от София до Мурманск. Това пътешествие продължи 18 дни през април 1990 г. Единственият журналист, който придружи паметника от първата до крайната точка, бе Васил Попов. Така преди четвърт век този паметник стана първата лястовица на нескончаемата съвременна мисия на светите братя Кирил и Методий. След него в различни точки на света се появиха още около 70 паметника, от които около 20 на територията на бившия СССР. Мурманският паметник е уникален и с това, че е единственото копие на софийския в мащаб едно към едно. Същия паметник, но в умален мащаб, е издигнат в Рим.
Обръщаме внимание на това събитие заради неговия огромен културен и исторически заряд, защото едва ли в близко бъдеще може да се случи нещо подобно. Освен ако държавното ръководство на днешна България не реши да подари подобно копие на същия паметник някъде по света, където има огромна българска диаспора. Например в Чикаго живеят повече от 200 000 българи. Нека не забравяме, че над 300 милиона земни жители използват кирилицата като своя писменост. Може би ще се намери млад български репортер, който да направи едно подобно пътешествие с този паметник и после да напише своето "До Чикаго и назад".

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ