Манерка и танк под канчето
/ брой: 294
Преди време имахме в ДУМА едно такова заглавие: "Под шапката на генерала". Там идеше реч за едни големи глупотевини, които изприказва един генерал, тогава действащ. Сега един бездействащ генерал, но облечен в министерска власт, действа и всичко, което прави, можем да го турим под онова заглавие, но той е без фуражка. Затова говорим за канче, което замества шапката на министър Аню Ангелов.
Имаме предвид списъка на излишните армейски имущества, който бе публикуван в сайта на МО и в който виждаме пет хиляди страници, съдържащи неимоверно количество вещи, сметнати от сегашното военно ръководство за излишни. Те може да се продадат, може да се претопят, може да се пуснат на дарак и от тях да се изпреде прежда, може да се раздадат на бедните - всичко може да се направи от неимоверното количество неща. Едни са за обличане, други са за претопяване, трети са за продажба като сувенири, а четвърти, пети и шести могат да привлекат вниманието на всеки човек. За каквото си иска той може да използва примерно една кирка, с която да си копае в двора или една каска, която да си я закачи на стената за спомен от неговите армейски години.
Така можем да си говорим дълго, докато опрем до историческите ценности, които сякаш напук на всякаква логика, са вкарани в този списък. Много тъпо е смачкани манерки и излишни резервни части за камион "Молотовка" да се продават като вторични суровини наравно с танковете "Майбах". ДУМА първа повдигна въпроса за истинската стойност на тези "железарии", които бяха изкарани от отбранителната линия "Крали Марко". Тогава един търг за продажбата им като скрап беше провален. Сега обаче пак отиваме натам.
Истинската стойност на танковете "Майбах" посочихме, още когато избухна скандалът. Това предизвика две комисии да оценяват кое е ценно и кое не е. Оценките на комисиите се поразминаха, но въпреки това стана ясно, че повечето екземпляри от тази отбранителна линия имат историческа стойност и могат да се продадат в чужбина на музеи и на колекционери. Като един пример да посочим, че в Западна Европа тези танкове се продават на търгове с начална цена между 70 и 100 хил. евро и стигат до над 200-250 хиляди. Питайте който и да е крадец на стари железа с мургава кожа по колко стотинки му изкупуват едно кило желязо в пунктовете на "Вторични суровини" у нас. Така ще разберем какво губим и какво бихме спечелили, ако имаше малко, малко желание и малко, малко мозък под канчето на генерала.
Преди всички ДУМА предупреди за опасността скъпи исторически ценности да се претопят. Инициативата ни бе подкрепена от всички военно-патриотични организации, които за пръв път подписаха един общ документ. Тъкмо този документ показа, че има каузи, които могат да обединят хора с най-различни разбирания - "царски" офицери, "комунистически" офицери и дори съвременната армейска младеж, доколкото има такава. Само управниците не се сещат да чуят общественото мнение. И това ги обрича.