08 Ноември 2024петък11:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Поети четоха стихове в музея на Вапцаров в Световния ден на поезията

/ брой: 58

автор:Елена Христова

visibility 7129

Елена ХРИСТОВА


Националният литературен музей организира в къщата музей "Никола Й. Вапцаров" в столицата литературно-музикална вечер в Деня на пролетното равноденствие и Световния ден на поезията. За участие бяха поканени поети, членове на Съюза на българските писатели и българския ПЕН клуб.

При откриването на събитието директорът на НЛМ Атанас Капралов подчерта, че Вапцаров - символичният домакин на срещата, е един от световните български поети, удостоен с Почетната награда за мир, посмъртно, след края на Втората световна война (връчена на майка му Елена Вапцарова на Втория световен конгрес на мира във Варшава през 1953 г.). Атанас Капралов поздрави участниците от името на председателя на българския ПЕН клуб Здравка Евтимова. С изпълнение на своя творба и стихотворение на руския поет Александър Блок той даде начало на поетическия маратон, продължил над два часа.

Председателят на СБП Боян Ангелов припомни знаковата среща между българския книжовник Климент Охридски и българския владетел цар Борис Първи Покръстител през IХ век и други знаменателни факти от нашата културна история. Освен свое стихотворение, той прочете и творба на немския поет Андреас Грифиц в свой превод.

Литературното четене започна с музикални изпълнения на бардовете Иван Христов и Петър Чухов. В последвалия рецитал свои стихове прочетоха Недялко Йорданов, Надежда Захариева, Георги Константинов, Бойко Ламбовски, Аксиния Михайлова, Иван Есенски, Елена Алекова, Димитър Милов, Румен Спасов, Амелия Личева, Илко Славчев, Анжела Димчева и Калоян Христов. Всеки от тях рецитира творби на свои любими поети - Уилям Шекспир, Франсоа Вийон, Шандор Петьофи, Емили Дикинсън, Жак Превер, Николай Гумильов, Сергей Есенин, Георгий Иванов, Георгий Адамович, Христо Фотев, Борис Христов, Константинос Кавафис, Корнелиус Платялис и Вислава Шимборска.

По време на рецитала прозвуча и древната максима, че когато оръжията говорят, Музите мълчат. Но провеждането на тази литературно-музикална вечер повече от красноречиво показа, че оръжията, колкото и силно да говорят, не могат да заглушат дори шепота на Музите.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 0

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 0

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 2

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ