11 Август 2024неделя19:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кога ще си научим уроците?

България трябва да намери достатъчно експертен капацитет за защита на националните интереси

/ брой: 16

автор:Зорница Илиева

visibility 3289

Остана ли някой да се съмнява, че Преспанският договор, възхваляван без мяра от целокупния Запад, ще бъде ратифициран и в Атина (след Скопие)? То не беше натиск отвън и отвътре, то не бяха слухове за финикийски знаци под масата, то не бяха депутати, изключвани от една партия и преминаващи в друга с нови становища за това двустранно  споразумение, то не бяха обещания за светло политическо бъдеще, ако гласуваш в "правилната" посока, то не беше раздробяване на партии, за да се осигурят необходими гласове и дори се заговори за "крайно съмнителни процедури", за да се стигне до призива на гръцкия премиер Алексис Ципрас, че е "време да научите истината за Преспанското споразумение". Според него  чрез това споразумение Скопие е разграничило своята идентичност, признало е, че техният език е славянски /?!/, тяхната култура не е свързана с древногръцкото наследство и в техните учебници няма да има иредентистки внушения. Още повече, че се променят имената на издигнати в Република Северна Македония паметници, магистрали, площади, улици, учреждения и няма да се използва звездата на Вергина, където и да било. Ставало вече дума само за приятелство, сътрудничество, братство между двата народа. 

Дали София най-накрая няма да се плесне по челото и да си свали розовите очила? Да спре да омайва мислещите българи с недомлъвки за "поставяне на условия в преговорния процес на Скопие за членство в НАТО и ЕС" и да потърси алтернатива, т.е да намери достатъчно експертен капацитет за защита на национални интереси. Кому са нужни пост-фактум  признания на апологети-експерти /като онези от Македонския институт и обикалящите около него/, с които днес да изразяват половинчати оценки за пропуснати възможности в подписания наш договор за сътрудничество, а до вчера  на висок глас подкрепяха политиките на управлението на Зоран Заев и приветстваха постигнатото "добросъседство"? Нима не става все по-ясно, че така не се брани история и поредното "след дъжд качулка" не създава много възможности за нова активност. Надеждите, че създадената съгласно условията на нашия договор съвместна комисия от учени ще реши натрупаните пред последните 70 години недоразумения между България и Македония в областта на историята се изпаряват с всеки изминал ден. Нито съставът, нито политическите ограничения, нашепвани зад кадър, нито стаеното в душата пристрастие към македонистки догми ще позволи балансиран изход. И то във време, когато  неизживяната все още пристрастност на българите към свещената за нас кауза Македония засяда на гърлото на повече от половината наш народ. Да стискаме палци за непримиримите с договора гърци, та белким "преобърнат колата" е несериозно. Като цяло гърците, независимо от протестите, са  "свикнали с мисълта, че ще има договор от Преспа и ново име на съседната северна държава", казват в "Български новини", издаван в Атина. 

Казаха ни, на нас, българите, че не сме страна и не можем да се намесваме. Дали? Тогава защо горчи, особено при онези, които поназнайват история и са чели Симеон Радев, също от днешна Македония? Ама щяло да има извънредни избори и в Гърция, и  Северна Македония, ама не се знаело как ще се развиват събитията, ама Белград и Атина също се уверяват в приятелство и се правят сметки Скопие с новото име да им е мост, ама можело опозицията в Северна Македония да си избере нов лидер, за да има наистина опозиционно поведение, за да затрудни управляващата СДСМ и най-после да спечели избори, ама албанците щели да градят различно бъдеще за Повардарието. 

Сигурно, ама не съвсем. Въпросът е ние какво правим или ще правим при развитие на такива политически процеси. Ние, например, не отиваме в Давос, защото американците на високо ниво нямало да бъдат там. Ама сръбският президент Александър Вучич не пропуска да проведе разговори там с другите, за да сподели за срещите си с Путин и да търси нови лобита в защита  на сръбските интереси. Включително и за Косово. Не се пропускат моменти, за да не се посипват после главите с пепел. Просто уроци. 

"Боташ" отказва да променя договора с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 1337

/ брой: 151

ЕК е одобрила строежа на втори мост при Русе

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 151

За година 271 милионери повече

автор:Дума

visibility 1732

/ брой: 151

Браншът недоволен от промените в закона за туризма

автор:Дума

visibility 1150

/ брой: 151

Киев напредва в Курска област

автор:Дума

visibility 1990

/ брой: 151

10 нови огнища на чума в Гърция само за ден

автор:Дума

visibility 1315

/ брой: 151

Иран се колебае за удар срещу Израел

автор:Дума

visibility 1483

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 8458

/ брой: 151

АЕЦ-ът и глупците

автор:Нора Стоичкова

visibility 3541

/ брой: 151

Вън търговци на полове и розова загриженост!

visibility 1378

/ брой: 151

Психиатрия за политически лунатици

автор:Александър Симов

visibility 1654

/ брой: 151

Да откриеш островите Уллънг-до и Докдо

visibility 1490

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ