15 Януари 2025сряда07:14 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Разговор

Д-р Анелия Здравкова:

Бронзовият тен иска поддръжка

Естествено е да съществуват рискове за здравето във всеки сезон и лятото не е изключение. Когато сме наясно с тях, те не биха ни създали проблем, категорична е известната дерматоложка

/ брой: 169

автор:Альона Нейкова

visibility 4772

Д-р Анелия Здравкова е възпитаничка на Медицинския университет в София. Придобива специалност по кожни и венерически болести. Завършва курсове по дерматохирургия - хирургични техники, както и за приложение на дермални филъри, ботулинов токсин, лазерни системи, мезотерапия, химични пилинги, плазмотерапия и др. Трупа опит, като работи в няколко известни фармацевтични компании, както и в прочути клиники в българската столица и в Кьолн, Германия. Напоследък често е наричана дерматоложката на звездите, но от етични съображения не желае да разкрие имената им.

- Много от дамите вече се върнаха от море, а и тези, на които тепърва им предстои почивка, ще е любопитно да научат как да запазят слънчевия тен от лятото максимално дълго, д-р Здравкова?
- Има няколко начина. Много е важно кожата да бъде добре хидратирана, за което спомага вземането на хладки душове. Топлата вода по-бързо дехидратира кожата, а това от своя страна ускорява излющването на повърхностния епителен слой, който пигментира от слънцето. Хидратацията е важна не само за поддържане на летния загар, но и за възстановяване на мекотата и хидробаланса на кожата след продължителното излагане на слънце. Най-добре е да се използва интензивно хидратиращ продукт за тяло, с по-плътна формула или обогатена с естествени подхранващи и овлажняващи съставки като бадемово масло, какао, алое вера, кафе, нар. Ексфолирането на кожата на всеки 2 седмици също допринася за по-дълготраен тен. По този начин се подпомага излющването на мъртвия кожен слой, който се образува периодично и покрива произведения под въздействието на слънцето меланин, а така маскира и тена. През лятото организмът изхвърля много вода чрез потта и престоя под жарките лъчи. А когато кожата изсъхне вследствие на дехидратация, започва да се лющи, което много по-бързо причинява изсветляване на тена. Необходимо е също така да се увеличи приемът на витамин А. Той е от съществено значение за развитието на кожните клетки и за предпазването им от свободните радикали, подхранвайки здравето и блясъка на кожата в дълбочина. Може да се консумира под формата на добавки, на червено-оранжеви плодове и зеленчуци, черен дроб, яйца, мляко, рибено масло, спанак или просто чрез козметични продукти за лице и тяло, обогатени с витамин А, които се нанасят след баня и преди лягане. Според редица проучвания запазването на тена от лятото може да бъде подпомогнато с консумация на определени храни. Тъй като меланоцитите се нуждаят най-вече от аминокиселината тирозин, за да произвеждат меланин, е необходимо да се увеличи приемът на пуешко месо, яйчени белтъци, извара, сьомга, соя, бадеми и авокадо.
- Колко пъти на ден и как да хидратираме кожата си през отпуската?
- Много е важно хигиенните и козметичните продукти да са щадящи: измиващи средства без детергенти, съобразени с типа кожа, хидратиращи (според зоната и степента на сухота, под формата на млека, кремове, балсами, помади и масла). Чрез правилната хигиена и грижа целта е да се намали изпаряването на водата и да се поддържа необходимото количество влага в епидермиса, както и да се възстанови увредената кожна бариера. И за тялото, и за лицето използвайте продукти, с подходящо рН, които не са агресивни за кожата и са без сапун и имат хидратиращи и овлажяващи съставки. Два пъти дневно след измиване не забравяйте да нанесете деликатен хидратиращ и омекотяващ крем за грижа за поддържане на кожната бариера и намаляване усещането за опънатост на кожата. Пазете се при силен вятър или при излагане на слънце. Хидратирайте обилно кожата си след плуване в басейн за ограничаване на изсушаването от хлора. Подходящият хидратиращ крем или серум е най-бързото средство за подобряване на влажността и на това как изглежда и как усещате вашата кожа. Дълбока и интензивна хидратация може да се постигне и с професионални процедури в естетичните центрове, включително и в Jewel Skin Clinic, различни видове мезотерапии и хидратиращи маски. Храни, които са богати на незаменими мастни киселини, съдържащи се в орехите, лененото семе, сьомгата и зехтина, може да помогнат на кожата ви да се поддържа хидратирана.
- Кои са най-честите кожни проблеми, които се появяват, докато сме на море, след почивката, през лятото изобщо?
- Силното слънце може да предизвика слънчево изгаряне. В зависимост от степента на увреждането кожата е само зачервена или има и мехури, дори рани при общо неразположение, главоболие, повишена температура. Най-податливи на изгаряния са хората със светла кожа. Слънчев дерматит може да бъде породен и от комбинираното въздействие на различни субстанции, положени върху кожата и едновременното слънчево греене. По този начин се развиват фототоксични и фотоалергични дерматити. Такива субстанции може да бъдат: медикаменти (повечето антибиотици, приети вътрешно или за мазане); сулфатиацол; обезболяващи средства - лидокаин, диклофенак; цитостатици; някои лекарства за сърдечни заболявания; козметика - парфюми, гелове, гримове, дезодоранти; както и треви, цветя, химични препарати от бита или използваните в професионалната работа. Сред летните кожни проблеми са още дерматит от ухапване от комари, мухи, гъсеници, кърлежи. Обривът при подобни случаи е силно сърбящ, а разчесванията може да доведат до възпаления. Кърлежите пренасят и Лаймска болест. На разположение са много препарати за мазане против насекоми и за успокояване след ухапвания. Трябва да се има предвид, че слънчевите лъчи активират кожния пигмент меланин. Наред с желания летен тен, слънцето предизвиква и трайно потъмняване на отделни кожни участъци по лицето, челото, ръцете, които се превръщат в козметичен проблем.
- Слънцето провокира и появата на бенки...
- Да, има и риск от развитие на кожен рак в далечен план. През лятото кожата се изсушава, настъпва удебеляване на роговите клетки, увреждат се еластичните влакна, провокират се бръчки. Изложените дълго на слънце участъци от лицето и тялото стават груби, сухи, с неравен тен. И като цяло кожата е състарена. Може да се предпазим от вредните слънчеви действия и преждевременното увяхване на кожата, като редовно ползваме качествени фотозащитни средства и носим подходящо облекло. Също така трябва и да полагаме системни дерматологични грижи за себе си, които да са адекватни за всеки сезон. През лятото има опасност и от инфекции на кожата. Те може да бъдат предизвикани от случайни травми. Но тъй като кожата е открита, и рисковете са по-големи. При ходене с боси ходила или джапанки са възможни порязвания от стъкла, твърди треви и храсти, прободни рани от мидени черупки на плажа или в морето. Не са изключени и ухапвания от змии, мравки, или ужилвания от медузи във водата. Необходимо е всяка рана да се дезинфекцира и да се обработи с антибиотични мази заради риск от замърсяване и развитие на пиодермии, абсцеси, еризипел (червен вятър). При поява на общи оплаквания и повишаване на температурата трябва да се търси лекарска помощ. Гъбичните инфекции са много характерни за летния сезон поради топлината, която благоприятства развитието им. Проявите им може да ангажират различни участъци от тялото: микоза на ходилата, често значително проявена и възпалена в летния сезон; подсичания в гънките, особено при наднормено тегло. Тогава в слабинните гънки, аксилите или под гърдите се оформят зачервени, разранени и сърбящи обриви. Често лятото е сезон на проява на гъбична болест по тялото, протичаща като множество малки петна, която се развива след басейни и общи къпални. Всяка проява на гъбична инфекция може да бъде излекувана от специалист-дерматолог. Особено внимание трябва да се обърне на топлинния обрив. Най-предразположени към него са малките деца и хората с много бяла кожа. Може да обхване цялото тяло и е силно сърбящ. Лекува се успешно, но са необходими и лични грижи за хигиена и облекло.
- Лятото се смята за сезон, който влияе разнопосочно на протичането на редица кожни заболявания...
- Да, например псориазисът в по-големия си процент от случаите се повлиява изключително благоприятно, особено от комбинацията на слънце и морска вода. Морелечението е български патент за борба с тази хронична болест. Добре се влияе от слънцето и акнето, макар и за кратко. Повече са обаче дерматозите, които се влошават през лятото, като например розацея, себорея, кожен лупус еритематодес. Повечето пигментации се засилват, влошава се хлоазмата по лицето. В топлото време се активират честите прояви на херпес симплекс, особено при слънчево изгаряне. Силното слънце може да причини хейлити, предрак и рак на кожата, както и да провокира развитие на катаракта на очите. Желанието за разтоварване и ваканционното настроение понякога са причина за заразяване с венерически заболявания - сифилис, гонококция или друга инфекция. Естествено е да съществуват рискове за здравето във всеки сезон и лятото не е изключение. Когато сме наясно с тях, те не биха ни създали проблем.
- Коя разкрасителна процедура е най-желана през този сезон?
- Кожата често е дехидратирана и се нуждае от хидратация през летните месеци. Много търсени са процедурите мезотерапия, богата на хиалуронова киселина и комплекс от витамини, които хидратират кожата и намаляват увреждащото действие на ултравиолетовите лъчи, а така забавят и преждевременното стареене. През този сезон и устните се дехидратират, напукват и губят обем. Това може да бъде възстановено с поставяне на филър хиалуронова киселина, устните стават по-сочни и оформени. Процедурата е сред най-често прилаганите през лятото. Поставянето на филъри в областта на скулите, брадичката, устните е сред много желаните, особено преди лятната отпуска заради постигането на по-младежки вид. Неприятните бръчици около очите, между веждите и по челото може да бъдат загладени с ботокс. Много коментирана е процедурата за намаляване на изпотяването в подмишниците чрез инжектиране на ботокс.
- Какви процедури има за по-секси дупе например?
- Оформянето на тази област напоследък е доста търсена. Опитваме какви ли не процедури и кремове, спорт и различни диети. Някои помагат, но е много важен комплексният подход за оформяне на по-стегнато дупе. Правилната диета и спорт не са достатъчни за премахване на досадните мастни натрупвания и отпуснатата кожа. Много процедури помагат за оформяне и стягане на седалищната област: Vela shape, ST радиочистотен лифтинг, комбинации от радиочестота и ултразвук, ръчен масаж, мезотерапии за стягане и редуциране на определени мастни натрупвания, лифтинг с конци и други. На последния Световен конгрес в Монако тази година имаше специална сесия, на която демонстрираха повдигане и оформяне на седалище чрез поставяне на хиалуронови пълнители. Разбира се, все по-популярни са оперативните техники за лифтиране и оформяне на тази зона.

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ