24 Февруари 2025понеделник20:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Битка срещу фанатизма

/ брой: 36

visibility 3684

София ВЕРГИЛОВА-ГЕОРГИЕВА

Дълго време светът беше тласкан към крайности, представени като “свободи”. Но, както всички знаем, всяка крайност води до отговор. А всяка агресия подклажда още агресия.
Един пример е, че доскоро САЩ отстояваха “правото” на човека да се самоопределя като различни одушевени или неодушевени предмети, но Тръмп отсече “Вече в Америка има само два пола” и вчерашната истина на евроатлантиците се оказа лъжа. Едно изречение промени света на хиляди.
Мен лично ме устройва, но си мисля какво ли ще стане, ако утре заяви категорично: “Европа не е наш съюзник, а враг”. Едното ни коляно вече е на земята с промените в сигурността. Тук не съм окей.
Затова си мисля, че трябва да гледаме извън кутията и да се притесняваме за бъдещето на Европа, особено когато сме част от нея.
Тревожи ме липсата на свобода на словото и манипулацията на медиите.
Откакто Тръмп и Путин си стиснаха ръцете за бъдещето на Украйна и извадиха от преговорите Европа, започна да се чува по медиите повече различното мнение, това, което до вчера беше забранено. За това допринесе и спирането на финансови потоци към медии и някои НПО.
Кога властта и парите определят общественото мнение?! Когато няма количествено натрупване на качествена маса!
Конкретно за България притеснителни са за мен тези, които използват истината на днешния ден за лични дивиденти. Тези, които като пилотни риби се възползват от мощта на акулите.
Редно е да направим разграничение между идеята за Европа, изначалните ценности и цели на това обединение и пътя, по който я тласнаха политиците.
Критиките трябва да са насочени срещу лидерите на Европа, а не срещу съюза. Но крайностите в либералната политика доведоха до други крайности. Дано хората разберат. Промените започват и не са ни враг Европейският съюз, Русия или САЩ. Ние сами сме си врагове, защото се оставяме външни елементи да ни определят политиката и посоката. Хората са го казали: “Каквото сам си направиш, никой друг не може да ти го направи”.
Аз също защитавам българския лев, но не бих и помислила да хвърлям яйца и боя по обществени сгради и служители на реда. Скъпи привърженици на "Възраждане", хвърляйте яйца по вашите евродепутати, а не към нашите български полицаи, които изпълняват служебен дълг, а не лицемерничат, използвайки всички дивиденти на евродепутати, които отричат Европейския съюз.
Тази вандалска проява напомня премахването и оскверняването на паметници от близкото минало. Казвам го неслучайно. Памет ли нямаме?!
Тази енергия трябва да се трансформира и насочи към диалог.
Много от нас искат да запазят българския лев във времена, в които посоката на трансформации в Европа не е ясна.
Референдумът е една демократична и национално отговорна форма за вземане на важни решения. Кой се страхува от мнението на народа, когато е избран честно и демократично, без подмяна на вота?!
Но ми се струва, че няма кой да поеме отговорност за политиката на България. Дори самият Бойко Борисов каза, че ГЕРБ не е в управлението. А междувременно "Възраждане" сърфират на гребена на вълната и набират скорост към другия полюс на фанатизма!
Събуди се, народе!

Палежи и ранени полицаи на протест на "Възраждане"

автор:Дума

visibility 2912

/ брой: 36

Синдикатите са недоволни от ниския ръст на заплатите

автор:Дума

visibility 2871

/ брой: 36

1000 лева гаранция за заловената с подкуп директорка

автор:Дума

visibility 2825

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

С 13 на сто са увеличени средствата за общините

автор:Дума

visibility 2850

/ брой: 36

4,20 лв. месечно взима банката за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 2824

/ брой: 36

ТЕЦ "КонтурГлобал" отново съкращава работници

автор:Дума

visibility 2868

/ брой: 36

Орбан обяви война на търговските вериги

автор:Дума

visibility 2846

/ брой: 36

Орбан обвини веригите за скока на цените

автор:Дума

visibility 2798

/ брой: 36

Огромен албански флаг се развява край Скопие

автор:Дума

visibility 2833

/ брой: 36

Пробив в Австрия за сформиране на кабинет

автор:Дума

visibility 2764

/ брой: 36

Прекалихте

автор:Атанас Зафиров

visibility 2774

/ брой: 36

Битка срещу фанатизма

visibility 2898

/ брой: 36

Туризъм - тъпизъм - идиотизъм

visibility 2837

/ брой: 36

Търсят се 200 000 души за работа по морето

автор:Дума

visibility 2754

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ