Показват картини на забравен живописец
40 творби на Зафир Георгиев са подредени в старозагорската галерия
/ брой: 202
Малко познати на широката общественост живописни платна, сътворени от починалия през 1994 г. на 94 години художник Зафир Георгиев, могат да видят в художествената галерия старозагорци. Роденият на 16 юни 1910 г. в Радомир творец е ученик на проф. Васил Захариев и акад. Дечко Узунов в декоративния отдел на Художествената академия. Първите му творчески изяви са свързани с илюстрации за деца.
Установява се в Града на липите след 1945 г., където учителства в Строителния техникум, а след това - в гимназия "Иван Вазов". Съучредител е на Групата на старозагорските художници. През 50-те години заедно с Кипро Николов започва събирането на произведения от техни преподаватели и колеги. С тях през 1961 г. откриват училищна картинна сбирка, в която имало 40 платна, сред които творби на Дечко Узунов, Димитър Гюдженов, Атанас Михов и т.н.
Най-ранната самостоятелна изложба на Георгиев (1946) е посветена на карикатурата. Оттогава датират и редовните му участия във всички колективни изложби на старозагорските художници. Близо две десетилетия голямата част от творчеството му е свързана с графиката, с лаконичната изразителност на кредовия картон и възможностите за вариации на монотипията. Основната тема в тези листи е човекът и градът, отчуждеността и самотата. Подходът му към нея е най-често под знака на гротеската. Там са тъмните улици с призрачни фигури, тъжни циркове, самотни играчи, уморени работници... Живописта му пък е подвластна на светлината и съзерцанието.
Творецът работи в една от стаичките на малкото си жилище, която превърнал в ателие. А заради скромните си приходи нерядко рисувал различни сюжети върху едно и също платно, разказва изкуствоведът Марин Добрев, директор на старозагорската галерия.
През 1977 г. открива единствената си представителна изложба, в която включва най-значимите си произведения. След нея той все по-рядко показва свои картини. Уморен е, а и песимизмът го завладява. В ретроспективната изложба са включени 40 работи на твореца.