От палеолита до Възраждането
/ брой: 37
Йонко БОНОВ
По повод Деня на археолога - 14 февруари, в зала "Временни експозиции" на Националния археологически музей към БАН в София днес се открива четвъртата национална изложба "Българска археология 2010". Посетителите могат да се запознаят с най-впечатляващите открития, направени при разкопки през м.г. в България. Със свои артефакти участват 24 регионални, исторически и археологически музея от страната. Представени са 50 обекта, разположени във витрини и придружени с информационни постери, от целия хронологичен диапазон - от палеолита до Възраждането.
Очаква се най-голям интерес да предизвикат костни останки от праисторически пещерни животни от местностите Козарника и Редака, Белоградчишко. Много добре са представени селища на първите земеделци от новокаменната епоха, както и животът на праисторическите хора от каменно-медната епоха. Сред автентичните находки са идолни пластики, керамични съдове, сечива от селищните могили при Хотница, Петко Каравелово, Провадия и Търговище.
Най-разнообразни са находките от античността. В изложбата се проследява най-ранната металургична дейност по нашите земи, открита в рудниците на Ада тепе, Крумовградско. Голяма част от артефактите са от римските градове в Тракия - теракотни фигури от Филипопол, култови предмети от Сердика и Анхиало. Показват се интересни обекти от историческите ни столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Могат да се разгледат предмети от бита, оръжия и монети от средновековните крепости Перперикон, Кастрици и Калиакра.
За изложбата е издаден каталог с обяснителни текстове и цветни приложения от всички обекти.