Нова стачка парализира живота в Гърция
Въпреки съществуващата остра конфронтация се очаква правителството да преодолее сегашната тежка ситуация
/ брой: 147
Петата поред обща стачка, свикана от двете основни синдикални централи - Общата конфедерация на труда ГСЕЕ и Федерацията на държавните служители АДЕДИ - почти изцяло парализира обществените услуги в Гърция, след като правителството обяви мерките за борба срещу кризата с бюджетния дефицит и промяната в пенсионната система, предаде АП.
Напрежението отново се повиши на най-голямото гръцко пристанище Пирея, където стотици демонстранти от подкрепян от Комунистическата партия синдикат се опитаха да попречат на туристи и местни жители да се качат на фериботи за егейски острови, въпреки че гръцки съд обяви участието на моряците в стачката за незаконно.
Подобна стачка на два синдиката на моряците миналата седмица, която също бе обявена за нелегална, остави хиляди пътници блокирани за един ден в Пирея. Корабоплавателни компании и представители на жизненоважния за Гърция туристически сектор, критикуваха остро правителството, че не е предприело действия, за да спре стачниците. Стачката доведе до нарушения в обществения транспорт, тъй като шофьорите на автобуси, трамвайните ватмани и машинистите от метрото няма да изпълняват работните си задължения за няколко часа. Летищата обаче остават отворени, а международните полети са по разписание, тъй като авиодиспечерите не се включиха в стачното движение, за да не навредят на туризма. В същото време близо 100 вътрешни полета бяха отменени.
В протестните действия участват и журналистите, което ще остави без емисии новини гръцките телезрители и радиослушатели, а днес няма да излизат вестници. Сред стачкуващите са и служители от министерствата и градските администрации, болниците, банките и съдилищата, както и работници от фабриките. Адвокатите обявиха, че ще продължат до 7 юли стачката си, която парализира съдебната система. Конфедерацията на занаятчиите и търговците подкрепи стачните действия, но в Атина всички магазини бяха отворени.
Междувременно парламентът трябва да започне да обсъжда предложените реформи, като дебатът по тях се очаква да продължи повече от седмица. Въпреки опозицията на няколко от нейните депутати левоцентристкото правителство, което има мнозинство със седем места в 300-местния парламент, се очаква да успее да гласува промените.
В края на миналата седмица кабинетът в Атина даде зелена светлина на проекта за реформа в пенсионната система. Реформата предвижда увеличаване от 60 на 65 години на възрастта на пенсиониране на жените, с което се изравнява с тази на мъжете, както и увеличаване от 35-37 на 40 години на осигурителния стаж за получаване на пълна пенсия. Промените са съобразени с условията на спасителния план на ЕС и МВФ, съгласно които Гърция трябва да намали пенсионните добавки и да сложи край на ранното пенсиониране.