Кинематографисти в очакване на "Златна роза"
29-ият фестивал на българското игрално кино започва на 2 октомври в морската столица
/ брой: 201
В разгара е подготовката на 29-ия фестивал на българското игрално кино "Златна роза", който ще се състои от 2 до 8 октомври във Варна. Традиционни организатори са ИА "Национален филмов център" с подкрепата на Министерството на културата, община Варна, Българската национална телевизия и Фестивален и конгресен център - Варна. Тази година като съорганизатор е привлечена "Артин вижън".
Фестивалната програма включва всички български игрални филми, произведени през последните две години. Това са 24 заглавия, които ще бъдат показани в рамките на шест дни в залите на ФКЦ-Варна. 15 от тези филми са осъществени с финансовата подкрепа на ИА "Национален филмов център", като 11 от тях са завършени през 2010 г. Още 6 филма са продуцирани от БНТ, а други три са независими продукции. Проявата се провежда в значително променена среда за новото българско кино, каза директорът на НФЦ Александър Донев. Той обясни, че за първи път ще бъде направен и конкурс за български късометражен игрален филм. Неговата цел е да популяризира кратката форма на игралното кино и да стимулира изявите на най-младото поколение кинематографисти.
Събитието ще бъде открито на 2 октомври с филма на Димитър Митовски по романа на Алек Попов "Мисия Лондон", който тепърва ще се състезава за националните отличия на "Златна роза 2010". Преди закриването ще се проведе уъркшоп с международно участие на тема "Стратегии за международен успех на съвременното българско кино". От името на организаторите Александър Донев обяви, че занапред фестивалът ще се провежда ежегодно.
Филмите, включени в конкурсната програма, ще бъдат оценявани от петчленно жури. Негов председател е режисьорът Иван Ничев, членове са журналистката Севда Шишманова, програмна директорка на БНТ, актрисата Ирен Кривошиева, антропологът Харалан Александров и писателят Димитър Динев.
Журито ще присъди "Златна роза" за най-добър филм, специална награда на Варна, награди за най-добър телевизионен филм, най-добър режисьор, най-добър сценарист, най-добър оператор, най-добра актриса, най-добър актьор, за режисьорски дебют и 2 диплома за конкретни индивидуални постижения.