03 Януари 2025петък05:04 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Булевард / суета

Мемориали на труда, или за паметниците, посветени на професиите

Необичайният, но понякога доста остроумен стрийт арт във вид на скулптури се среща в много от градовете по света

/ брой: 104

автор:Альона Нейкова

visibility 3855

В най-тесния смисъл на думата паметниците са съоръжения, предназначени за увековечаването на хора, събития, обекти, дори литературни и кино персонажи, а понякога и животни. Често тези монументи нямат никаква друга функция, освен мемориална. Някои от паметниците не само са доста значими от историческа гледна точка и внушителни като размер, но тяхното призвание най-вече се заключава в мисията им да напомнят на съвременниците и бъдещите поколения за даден човек или събитие.
Едни от най-любопитните в това отношение са очевидно необичайните статуи и скулптури, които се срещат по улиците на градовете в цял свят – понякога резултат от стремеж за рекламен или туристически ефект. Монументален, странен, а понякога доста остроумен, този стрийт арт придобива още по-голяма стойност, когато става дума за редките или не много разпространените, но доста търсените работническите професии.
Една от тях е тази на санитарния техник. Паметници, посветени на хората, отдали се на това занимание, са сред най-многобройните и са разположени в различни кътчета на планетата. Най-често срещаната визия на монумента се свежда обаче до изобразяването на работник, излизащ от улична канализационна шахта. Такива паметници може да се видят в района на Стария град в Братислава, в Швеция, в Украйна, но един от най-сполучливите според експертите се намира в Омск, Русия.
Не по-малобройни са и монументите, отдаващи почит на метачите на улиците. Тази професия е увековечена и в бившите републики на Съветския съюз, и в Коста Рика. Скулптурите обаче не са много оригинални и се различават само по заетата поза на метача и униформата му. Но идеята да се представят хората от тази професия във вид на монумент, продължава да е сред най-оригиналните.
Паметници, посветени на строителните работници, са издигнати както в Ню Йорк, така и в Киев. В украинската столица обаче позата, заета от представителя на този вид дейност, е доста странна. Така скулптурата, разположена близо до метростанция "Минская", предизвиква по-скоро недоумение и усмивки, отколкото уважение към строителите.
Рибарите трябва да благодарят за паметника, издигнат в чест на професията им, от скулптора Рафаел Консуъгър от Минесота. Монументът обаче не е издигнат в САЩ, а в град Петрозаводск, република Карелия. Скулптурата изобразява обаче двама рибари - руския и американския, заедно хвърлящи мрежата, което трябва да символизира съвместния труд на двете големи нации. Любопитен факт е, че авторът на композицията лично участва в издигането й.
Паметник си имат и пощальоните. Той краси един от основните исторически площади на Нижни Новгород, Русия, от 2006 г. Монументът е позициониран до Централна поща и е посветен на 200-годишнината от назначаването на първия пощальон в града. Тъй като често тази професия се упражнява от представителките на нежния пол, в Елабуга е открит Паметник на пощальонката, чийто прототип е жена, прочула се с точността и бързината си по времето на Великата отечествена война и след нея.
Пазителите на реда също са удостоени с мемориал. Паметник на градския полицай е издигнат в Петербург през 1998 г. като образец на идеалния милиционер в миналото. Монументът и до ден днешен обаче е с временен статут - все още не е окончателно утвърдено мястото, където скулптурата ще напомня на поколенията за трудната работа на стража на реда.
Паметник на катаджията краси от 2004 г. Белгород. Направен е по проект на местния руски скулптор Анатоли Шишков, а за прототип на монумента се смята Павел Гречихин, който бил известен с това, че никога не е вземал подкуп и глобявал всички провинили се, без да обръща внимание на постове и длъжности. Но перфектният катаджия се прочул най-вече с това, че написал акт на собствената си съпруга и сина си, както и на началника си, съседите и приятелите. На постамента дори е написан девизът на Гречихин: "Добрата слава е по-важна от богатството”.
Представителките на професия, смятана за една от най-древните, са увековечени с паметник, издигнат в Амстердам. Освен че са превзели витрините на улицата на Червените фенери, проститутките си имат на същото място и постамент.
Паметник на още една професия, практикувана и в миналото, и сега най-често на улицата, е издигнат в Санкт Петербург. Скулпторът Б. Петров увековечава работата на фотографите с монумент, разположен на улица "Малая Садовая". Именно там в миналото са излизали да работят направо на улицата представители на прочутата династия на фотомайсторите Булови.
Коминочистачите също си имат паметник, издигнат в същия град през 2006 г. Прототип на скулптурата от олекотена пластика, извисяваща се на около два метра, е известният петербургски коминочистач Сергей Курносов.
Хората, снабдявали в миналото населението с вода, са увековечени от признателните потомци в Казан. Професията била изключително почитана във времена, когато в градовете още не е имало изградена канализация, ценната течност за пиене, миене и пране се доставяла в дървени бъчви. Излятата от бронз фигура на водоносец, коня му и малко момиче е подарък към Деня на града и празника на Република Татарстан на 29 август 2006 г. Композицията е реализирана изцяло със средствата на едно от големите предприятия в Казан, платило за скулптурата 3 милиона рубли (около 108 хил. долара).
Още една професия от миналото получава признание във вид на паметник. Хората, отговарящи за запалването на фенерите, губят обаче работата си завинаги, когато в края на ХIХ век на улица в Санкт Петербург се издига първият в света електрически фенер. Монументът, увековечаващ тази важна работа, краси града от 1998 г.
Паметник на младши научен сътрудник може да се види в подмосковния Троицк по случай 30-ата годишнина от присъждането му на статут на наукоград. Композицията представлява стоманена конструкция във вид на куб, в който има по-малък куб от гранит, а отгоре са разположени огромни очила.
Посветеният на звездоброя (астронома) паметник може да се види дори от космоса. Мащабният монумент, разположен в град Могильов, изпълнява и функцията на слънчев часовник - около скулптурата на 12 стола са разположени зодиакалните знаци.
Паметник на папараците краси една от улиците на Братислава. Една от най-популярните бронзови статуи в Словакия изобразява репортер, който се крие зад ъгъла, наблюдавайки улицата.
Подобен необичаен стрийт арт се среща в много от градовете по света. Монументите понякога са странни, но някои от тях са и доста остроумни. Но най-важното е, че запазват паметта на хората.


Историческа ретроспекция

Погребалните комплекси се смятат за едни от първообразите на паметниците в съвременното разбиране на тази дума. Древноегипетските пирамиди и надгробните плочи в някои страни на Изток имат както култова и погребална функция, така и мемориална.
За първите пълноценни паметници, създадени с цел да се увековечи дадена личност, се смятат конните статуи на императори и мемориалните арки, украсяващи Древен Рим. В Средновековието нерядко вместо монументи се поставят кръстове. А в Русия в култ се издига създаването на цели храмове, посветени на значими фигури от историята.
Огромни паметници-статуи се появяват в Европа през Възраждането. За техен образец служат древноримските императорски монументи. През XVIII-XIX век възникват големи мемориални съоръжения във вид на триумфални арки. По-късно стават популярни тъй наречените камерни скулптури, предпочитани и до днес.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 49311

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45782

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49758

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49664

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49414

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 47093

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44414

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 45208

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67919

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 56091

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49843

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47215

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ