БСП дава на Конституционния съд Закона за Сметната палата
Превръщат одитния орган в политически и репресивен, алармира левицата
/ брой: 284
Еднолично или колективно да е управлението на Сметната палата. Около този въпрос се въртяха парламентарните дебати вчера. Президентът Първанов върна промените във въпросния закон за ново разглеждане. Основното му несъгласие бе именно предвиденото еднолично ръководство на Сметната палата от т.нар. генерален одитор.
Изненадва ни, че Синята коалиция, която напоследък се представя като опозиция и иска министерски оставки, подкрепя закона на мнозинството, коментираха от ДПС. Те прогнозират, че сините се канят да заемат едното от предвидените 2 заместнически места.
Законът бе приет със 134 гласа на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и независими депутати, а против гласуваха 39 от Коалиция за България и ДПС. Това няма да остане незабелязано от ЕК и европейската Сметна палата, каза Четин Казак от ДПС, който поясни, че в закона има недопустими разпоредби. Според Мартин Димитров, лидер на СДС, "блокирането на най-работещата контролна система е най-добрият пример за взаимодействие между БСП и президента".
С еднолично управление Сметната палата ще се превърне в политически и репресивен орган и ще има големи възможности за политическо кадруване, прогнозираха депутатите от БСП Пламен Орешарски и Мая Манолова. Според нея в институцията ще има "окалинчване", тъй като се премахват изискванията одиторите да са с юридическо образование, да имат професионална квалификация и опит. Тя бе категорична, че при новия модел на управление Сметната палата няма да може да даде реален отговор къде са парите от големия резерв на НЗОК, по време на изборите ще играе ролята на политическа цедка, ще може да освобождава действащи кметове, които всъщност са на изборни длъжности. На няколко пъти Цецка Цачева апострофира Манолова с аргумента, че не говорела по същество и я предупреди, че ще й отнеме думата.
Според депутатите от ГЕРБ предлаганият от тях модел бил разпространен в много страни в Европа. Менда Стоянова отиде по-далеч и заяви, че "с този закон се изчистват слабости, посочени от ЕК". Според колежката й от ГЕРБ Ваня Донева в президентското вето липсвал мотив за противоконституционност, а законът бил върнат по целесъобразност. Според нея колегиалната система създава неясна връзка между председателя и членовете, а управленската отговорност се размивала. Мнозинството дори "припомни", че в процеса на присъединяване към ЕС не били поставени изисквания за модела на управление, а просто създаването на институцията. Това ядоса мнозина депутати. "Не познавате процеса на водене на преговорите. Изобщо не ви е било работа", каза Меглена Плугчиева от Коалиция за България. Иван Костов припомни, че в България е имало Сметна палата от 1880 г.