По данни на ЦРУ:
Всяка година намаляваме с по 79 000 души
От 23 000 български деца в Испания само хиляда посещават неделно наше училище
/ брой: 197
България намалява годишно със 79 000 души, сочат данни на Централното разузнавателно управление на САЩ. Това съобщи проф. Петър Иванов, съставител на сборника "Демографската катастрофа", представен от инициативен комитет.
Намалява трудоспособното население у нас, а се увеличава делът на неработещото и неинтегрираното, констатира Красимир Каракачанов. Към момента 2 млн. работещи у нас изхранват останалите пет милиона българско население, сред които са и пенсионерите, подчерта лидерът на ВМРО. Той имал предвид социално неангажираната част от обществото, която не желае да работи, а само и единствено гледа към социалните фондове.
Каракачанов цитира данни в подкрепа на казаното от проф. Иванов. Според Националния статистически институт през 2040 г. ще сме останали едва 6 млн. българи, а според ООН през 2050 г. ще сме под 5 000 000. В Европа сме с най-ниска раждаемост и сме на едно от първите места по смъртност, посочи още войводата.
Историческите общности също намаляват, алармира доц. Пламен Павлов, предишен шеф на Агенцията за българите в чужбина. Така е в Бесарабия, Молдова, Албания и Косово, изоставили сме напълно 2 млн. македонски българи и гагаузи. 23 000 били българските деца в Испания, от които само хиляда посещавали неделно българско учлище там, където общността го е организирала, каза Павлов.
17 са правописните, стилни и пунктуационни грешки в новите документи за самоличност, ние сме единствените в Европа, които в паспортите си нямат нито една българска буква, възмути се проф. Петър Иванов.
Това е един от най-важните въпроси на България, каза за ДУМА Мирослав Попов, експерт по етническите и религиозните въпроси в НС на БСП, който присъства на представянето на сборника. Централният въпрос е да се опитат управниците да идентифицират факторите, поради които смъртността у нас е толкова висока, а раждаемостта толкова ниска. Този анализ, колкото да е сложен и комплексен, се опира на ясни фактори, преди всичко, че в резултат на сгрешения модел на прехода бяха създадени много трудни условия за живот. За мен е непонятно, каза Попов, как може един човек, който тук получава 500-600 лв. заплата, като прескочи две граници да взема 1200-1500 евро? Това означава, че равнището на организация на икономиката и хората, които я контролират, а те са собствениците, трябва да е друго. Или - другият извод, че те формират свръхпечалби, като подддържат изключително занижено равнище на заплащане, заключи Попов.