27 Януари 2025понеделник23:14 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Васил Велев: Форматът на производство и търговия с ток е сбъркан

С 5% е по-висока инфлацията у нас, отколкото в Европа и това означава, че сме унищожили 5 млрд. лв. спестявания на хората и бизнеса, твърди председателят на Асоциацията на индустриялния капитал

/ брой: 201

автор:Нора Стоичкова

visibility 976

Интервю на Нора Стоичкова, БСТВ


- Г-н Велев, какви са очакванията на работодателите от новото Народно събрание?

- Очакваме да е на висотата на изпитанията, които предстоят. Виждаме една трудна зима и нелек период, в който икономиката ще върви надолу. Европейската вече се плъзна надолу, така че имаме разклатена макроикономическа и финансова стабилност. Все по-трудно ще става да взимаме заеми като държава. Задължително трябва да имаме поносими цени на енергоресурсите, за да остане конкурентна българската икономика и индустрията. За да направим този преход за страната по-лек. Засега не се справяме много добре с инфлацията у нас - тя е средно с 5% по-висока от средноевропейската.  Това означава, че сме унищожили 5 млрд. лв. от спестяванията на домакинствата и предприятията. Бюджетният дефицит ще се увеличи, ако не се вземат мерки още догодина. 

- На какво се дължи по-високата инфлация у нас?

- Дължи се на неадекватни мерки за изправяне на "изкривения" пазар на енергия. Компенсациите за свръх високите цени за бизнеса представляват на практика възстановяване на надвзетото. Само за сравнение - цените за бита са 82 лв./МВтч, а за бизнеса  те са 3 пъти по-високи - компенсациите са за над 250 лв./МВтч. В ЕС тази пропорция е обратна. Дори след компенсациите, ние имаме по-високи цени от нашите конкуренти в ЕС. Затова инфлацията у нас е по-висока и затова спестяванията на хората са изтрити.

- След старта на газовата тръба с Гърция цената на синьото гориво започна да пада. Доколко цените на газа добавят също към инфлацията?

- Цените за август бяха 250 лв./МВтч, а през септември - 350 лв./Мвтч.  Потреблението на природен газ в индустрията е спаднало на половина. Това означава, че много предприятия са ограничили или спряли работа. Някои пък са минали на други горива. В по-голямата си част обаче този спад се дължи на понижаване на производството.  Това е резултат на недобро управление на сектора. Ние продължихме да купуваче руски газ след април, но с 30% по-скъпо. Забавихме се с интерконектора с Гърция. Всъщност това голямо намаление на цената през октомври е 166 лв./Мвтч - три пъти по-ниска.  Това се дължи от една страна на старта на интерконектора, но също така и на количеството азерски газ, което получаваме на много добра цена. Делът на азерския газ се увеличи, заото потреблението падна. 

- Имате ли някакви данни колко предприятия са фалирали в този период?

- Ако вземем предвид факта, че потреблението на газ през август се е свило на половина на годишна база, това означава, че много предприятия или са фалирали или са минали на друго гориво. 

- Според Вас, с какво първо трябва да се заеме новият парламент, за да се стабилизира ситуацията в икономиката и енергетика?

- Парламентът има задача да приеме поправки на повече от 20 закона по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е важна рутинна задача. Парламентът трябва да продължи компенсирането на свръхвисоките цени на електроенергията, поне до края на март. В много държави в Европа вече са приели подобна мярка до края на следващата година. Програмата трябва да е такава, че резултативно цените, по които индустрията се снабдява с ток трябва да  конкурентни на европейските. Има обаче риск тази програма сега да е по-неизгодна за бизнеса.  Затова и нашите усилия са в тази посока. 

- Друг важен момент е приемането на бюджета за следващата година. В една предизборна ситуация има съществен риск това да не се случи. Има и още един риск - партиите, водени от популизъм и стремеж да се харесат на избирателите, да фалират държавата. Виждате, че вече трудно взимаме заеми, с много висока лихва. Т.е. финансовите пазари се затварят за нас. За следващата година сметките показват, че бюджетният дефицит ще стане близо 12 млрд. лв.

- Откъде и как се получава това число?

- 6 млрд. лв. са по средносрочната програма. С актуализацията на бюджета се предвидиха още 5,5 млрд. лв. разходи. От тях 3,5 мллд. Лв. са за увеличените пенсии. И тези сметки са правени при икономически ръст и приходи, заложени в средносрочната прогноза. За съжаление много е вероятно този ръст да не се случи, тъй като влизаме в рецесия. Така че ще се наложи да взимаме заеми. 

- В тази връзка как ви изглеждат разходите за покупка на нови изтребители? Говори се за нови 10 самолета "Грипен", които ще дойдат след 2030 г., а дотогава щели сме да ги взимаме под наем?

- Това са едни прекомерни разходи. Който не храни своя армия, храни чужда. В случая ние храним чуждите ВПК. Не това са проблемите на страната. 

- Като стана въпрос за Плана за възстановяване и устойчивост - там има условия през 2025 г. и бита да мине на свободния пазар на тока. 

- Това отлага проблема, но не го решава. Стана ясно, че европейския свободен пазар, на който искаме да изкараме и бита, е фундаментално сбъркан. Американският свободен пазар на енергия, например, въобще не е с този дизайн.  Той е много по-регулиран от българския регулиран пазар. Защото тока не е пазар на домати, дори не на метали, това е стока, която се потребява в момента, в който се произвежда. Много сме далеч от момента, когато енергията ще бъде складирана така, както складираме днес металите.  За това е нужна строга регламентация на пазара.  Европа направи грешка с формата на пазара. Много държави вече го усетиха и искат преразглеждане на регламента, но в Брюксел не им е до това и не знаят как да го направят. Затова всяка държава членка е оставена да се оправя както може. Разрешиха компенсации за бизнеса, помощи за домакинствата и т.н. Ако мислим с главите си, трябва да говорим не за либерализация, а за регулация на целия пазар, така както е регулиран за бита. Надявам се Европа да узрее за това, преди ние да направим тази глупост. 

- И какво трябва да се промени, ме цената на електрноенергията да стане поне донякъде контролируема, предвидима?

- В САЩ производителите и потребителите дават прогнози, а техния енергиен регулатор определя цените с много малки допуски на покачване. Там работата на производителите не е да стават търговци на ток, както е тука.  Да стават специалисти по неволя, а да произвеждат. Т.е. те имат цена, която е определена по товаров профил и други параметри и тя се движи в много тесни граници.  Прави се мих от заявеното потребление и производство и след определяне цената на микса, производителите получават точно определена печалба. Не и 300%  или 800% печалба. Всяка генерация - дали е атомна, газова или кафява енергия, има своя цена. С Това е съобразен микса. А у нас - АЕЦ-а има 61 лв./МВТ, на ВЕЦ - 85 лв., а на ТЕЦ - 330 лв. Но накрая ни се обявява цена от 800 лв. на мегават. Откъде идва тази цена?! Просто производителите винаги се лепят на най-високата цена. Така е и в Европа, може 1% да е недостига на енергия, но той винаги определя цените и на цялото количество. Това може да е 10 пъти по-високо от себестойността. Това е сбъркания дизайн на производство и търговия с ток и той трябва да се промени. 

- А защо ние не станем инициатори на такава промяна?

- Може би защото нямаме такова самочувствие.  

- Или пък тази ситуация е изгодна на 250 търговци на ток?

- Има го и това. Има кръгове на които им е изгодно това положение на нещата. Но на хората и индустрията това изобщо не е изгодно. 

- Разговаряли ли сте с политици по този въпрос?

- Разговаряме непрекъснато.  Мисля, че разбират къде е проблемът, но го няма самочувствието, че ние можем да влияем на тези процеси в ЕС. 

- В Европа има един политик - Виктор Орбан се казва, който се обърна срещу течението и вече никой дори забележки не му прави….

- Ако погледнем и другата организация - НАТО, там е Теурция, която води своя собствена политика в изгода на националните си интереси.

- Каква е вашата прогноза за България в близко бъдеще?

- Световната икономика се забавя, западните икономики ще изпаднат в рецесия. Европа е от губещите и това неминуемо ще се отрази и на нашата икономика.  Европа има неконкурентни цени на енергоресурсите и се деиндустриализира с ускорени темпове. Затвориха вече големи предприятия в металургията, стъкларската промишленост и т.н.  На целия фон ние имаме сравнителни предимства, които имаме в наследство. Нашата АЕЦ "Козлодуй" работи, имаме ВЕЦ, ТЕЦ и ВЕИ. При нас микса на произвежданата енергия е конкурентна стойност. 

- Друго предимство е, че можем да привлечем инвестиции, които мигрират от 2 години насам към Източна Европа, поради нарушените вериги на доставки.  Много предприятия се изнасят от Далечния Изток, от Китай и други страни насам. Имаме уникална възможност да скъсим разстоянието, в сравнение със средно европейското равнище. Трябва обаче да създадем съответните предпоставки така, че инвеститори да се чувстват сигурни у нас. Трябва да направим и всичко възможно да си върнем българите, които напуснаха страната през последните 3 десетилетия. 

/Със съкращения/

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

7 млрд. лв. трябват за инвестиции в общините

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 16

Мерките на БНБ не укротиха жилищното кредитиране

автор:Дума

visibility 532

/ брой: 16

Доц. Григор Сарийски: Заплашва ни гръцкият сценарий

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 16

Още един голям инвеститор затваря фабрика в България

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 16

Скандал между Израел и "Хамас"

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 16

Хърватският бойкот удари търговията

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 16

Роберт Фицо отхвърли призивите за оставка

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 16

Виетнам навлиза в ера на национален растеж

автор:Таня Глухчева

visibility 535

/ брой: 16

Преклонената глава и сабята

автор:Барбара Пейчинова

visibility 566

/ брой: 16

Зазубрени революции

автор:Таня Глухчева

visibility 564

/ брой: 16

Тиха паника в Министерството на финансите

visibility 559

/ брой: 16

Тече финално подреждане на силите

visibility 548

/ брой: 16

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ