По зъбите ще ги познаете!
Към отчаянието и недоволството по лицата ни, "реформата" в здравеопазването прибави и зъбобол
/ брой: 171
Нашият народ има такава приказка: "По дрехите те посрещат, по приказките и по делата те изпращат." Вярно е, че първите впечатления са важни - от раз се разбира дали човекът живее хубав живот. Как изглеждаме, създава убеждение за нашия "социален статус", както казват социолозите.
Вгледайте се в израза на лицата на хората. И ако те са безразлични, ако не са ведри и усмихнати, това е тъжно, говори за проблеми в техния живот, говори за сбъркан "модел" на държавата. У нас повече от двадесет години изчезнаха усмивките от лицата на хората. Даже
младите и децата ни не са весели
Настани се по израза на лицата ни отчаянието, недоволството! И даже грубостта, арогантността все по-често се срещат като характерен израз за българите. Това не е само жалко, то направо си е страшно! Това е сериозен показател за начина на живот, който ни се налага от модела на управлението в държавата. Колко средства се отделят за образование, за наука, за здравеопазване?! За какъв модел на държава говорим, като у нас от бюджета се определят най-много пари за Министерството на вътрешните работи, а живеем в страх и в несигурност! Ширят се кражби, обири, ненаказана престъпност.
Друг един много важен показател за живота ни е състоянието на нашите зъби. Те не са само важни за естетическия ни вид. Зъбите ни показват нашето здраве, нашите финансови възможности. Нашите зъби демонстрират явно и открито как е устроено здравеопазването в държавата ни. Затова другата приказка: "По зъбите ще ги познаете" е също вярна.
Всички знаем какво стана със зъболечението у нас. Ликвидира се детското и училищното здравеопазване. По училищата вече няма лекарски и зъболекарски кабинети, не се правят задължителните прегледи на децата.
Няма профилактика за децата
и техните зъби не се лекуват. Здравната каса отпуска много малко, или по-право почти никакви средства за зъболечение. И резултатът е явен - статистиката отчита, че 90% от децата в ранна възраст са с болни зъби.
И зрелите хора са оставени без профилактични прегледи на зъбите. Те са принудени сами да се грижат за тях, да ползват частното и скъпо зъболечение, ако искат да имат зъби в устата си, защото здравната каса пет пари не дава за тяхното зъболечение. Повечето от добрите зъболекари не работят с касата, защото са й "яли попарата" - с нея само разправии и неприятности! Системата е сложна, тромава, неблагодатна както за пациентите, така и за лекарите.
Но най-отчайващо е положението със зъбите на възрастните хора. Поради
скъпото протезиране
което въобще не се заплаща от здравната каса, мнозина от старите хора си "живеят" направо без зъби. При тия мизерни пенсии, когато хората едва се изхранват, едва покриват всекидневните си нужди, остават ли им средства за зъболечение?
И се получава най-големият парадокс - имаме зъболекари, и то добри, а нямаме зъболечение! Поради несъстоятелността на българите, поради невъзможността им да си плащат за зъболечението нашите изучени и подготвени зъболекари остават без пациенти, остават без работа. И те поеха път по Европа, по света. Оставиха България, зарязаха ни! Децата ще израстват с криви зъби, защото не всички родители имат възможност да платят скъпото ортодонтско лечение. Детските шини са с баснословни цени! Възрастните ще ходят с болните си зъби, които ще вредят и на другите им телесни органи, а старите хора въобще ще бъдат с беззъби усти! Ето, дотам ни докараха "реформите" в нашето родно здравеопазване!
Така ли беше преди промяната
Доцент Звездица Божкова, детски ортодонт (лека й пръст!) ми разказваше как е било устроено нашето детско здравеопазване. Гостите ни от чужди държави са се чудели как са обхванати всички деца, как са били обгрижвани, лекувани безплатно в детските градини, в училищата! Вярно е, че не сме имали луксозни зъболекарски кабинети, но профилактиката, детското зъболечение са били така организирани от държавата, че са ни "завиждали" даже специалисти от напредналите страни.
На тази тема разговарям и с проф. Константин Анастасов, който е бил ръководител на Катедрата по лицевочелюстна хирургия в ИСУЛ от създаването му до неговото ликвидиране. Той с болка споделя, че е разрушена системата на зъболечението. Ликвидирано е онова, което е било създадено с труд, ентусиазъм и професионализъм. "Много болести започват от лошото състояние на зъбите. Недоброто сдъвкване, неправилното хранене води до болести в човешкия организъм. А самочувствието на човек с болни и неправилни зъби пък често води и до психични разстройства. Наистина колегите ни стоматолози от цяла Европа се чудеха как беше организирано нашето зъболечение преди промяната. Като гледаха резултатите, те смятаха, че им правим "комунистическа пропаганда"! Нашите стоматолози не бяха най-добре платените, но зъболечението ни беше ефективно организирано. То обхващаше всички граждани. Имаше специална политика в здравеопазването за сектора "зъболечение", което обгрижваше всички граждани. Започваше се от детските градини, училищата, бременните и хронично болните.
Парадоксално е, че
даже в капиталистическа България
зъболечението е било добре организирано благодарение на Осигурителния фонд. Според осигуровките и годините на служба работникът и неговото семейство са били лекувани от детска възраст до дълбока старост. Сега зъболечението у нас е в "глуха линия" - то направо е истински "геноцид" за обикновените граждани." Това споделя с болка професорът, който приема сегашното положение като обида и за неговия професионализъм.
Каква ни е ползата сега, че имаме модерни частни зъболекарски кабинети, като те не са по джоба на мнозинството българи? И до кога държавата ни ще подготвя зъболекари за Европа, за света, като няма зъболекари за българите, продължават да се питат пациентите? Стоматолозите се образоват у нас, учат се от наши преподаватели, народът и държавата плащат за тяхното обучение, а после отиват да лекуват гражданите на чужди държави! Това не е ли, "меко казано", недомислие? То си е направо престъпление спрямо здравето на народа ни! Защото истината е: "Болни зъби - болен човек!", а "Болни граждани - болен народ!". Това сме ние.