05 Юли 2024петък09:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сезонът на мълниите

/ брой: 185

автор:Васил Попов

visibility 2432

Лятото е сезон на отпуските и ваканциите. Климатичните условия у нас предлагат не само морски загар и свежест сред горските усои. Земеделците стискат палци и се кръстят, белким успеят да приберат реколтата, преди да я събори градушка, отнесе порой или изпепели пожар. Стихиите често отнемат човешки живот и нанасят непоправими поражения.
Неотдавна мълния уби на място едно дете и контузи тежко други две. Излезли на разходка или за гъби, започва да вали и трещи. Тримата се скриват под високо самотно дърво. Там ги настига гръмотевицата. Известни са десетки подобни случаи, в които жертви са овчари и техните стада. В повечето случаи и стопанинът с гегата става на мумия или е изпепелен от небесния огън на мълнията. А тя е неумолима, носи милиони волта електрически заряд, който трябва да се разреди. Така помита всичко по пътя си.
Какво е общото между тримата юноши, чобаните и много други поразени от гръм при подобни обстоятелства? Или не са учили физика, или са избягали от час тъкмо на урока за атмосферното електричество. Бабите и дядовците на днешните тийнейджъри, които са изкарали поне тройка по този учебен предмет, знаят, че гръм от ясно небе няма. Има тежки облаци, заредени с положително или отрицателно електричество. Като се срещнат два разнополюсни облака, става като в онзи стар виц за милиционера на изпит. Питат го какво е гръмотевица. Той вдига очи към небето и отговаря: "Абе, гледаш няма, няма, няма... па току...".
Виждаме как един тъп виц може да ни отвлече от тъжни размисли за това колко е крехко човешкото съществуване сред природните стихии. Няма оцелял аероплан, балон или друг летателен апарат, попаднал в центъра на гръмотевична буря. Другата посока на мълнията е облак - земя или водна повърхност. В един порой, наводнено шосе, чистачките на най-висока скорост не отмиват потоците по предното стъкло, шофьорът спира под дърветата да изчака. След малко със синкав трясък 30-метрова топола е прекършена като сламка на изпит коктейл и добре че пада към нивата.
Дали да останем на място или да побегнем под дъжда, можем да решим, ако знаем близо ли сме до гръмотевиците. Ама пак урок по физика. Като светне, започваме да брои секундите (спокойно, не много бързо) - хиляда и едно, хиляда и две, хиляда и три, и т.н. Чуваме гръмотевицата. Доколко изброихме? До хиляда и десет, значи десет секунди. Колко е скоростта на звука във въздуха? Закръглено 330 м в секунда. Значи се гърми 3,3 км по-викоко или по-далече от нас. Преценяваме приближава ли или се отдалечава.
За какво ни беше тази лекция? За да отговорим на един въпрос. Кой днес обучава населението на страната ни - млади и стари, как да се държи в екстремна от природна гледна точка обстановка. Началното и средното училище - не. ВУЗ - не. "Гражданска защита" - не. Въобще някоя държавна, общинска, обществена и друга институция - не, не и не. И като знаем освен мълниите колко беди ни сполетяват... Май самата ни държава е най-голямата ни беда.

КЗК разследва "Билла" за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 125

Тол системата с 500 млн. лв. приходи

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 125

ЕС въвежда мита върху всички онлайн стоки от Китай

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 125

Все повече кандидати са срещу Льо Пен

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 125

240 пожарникари изпраща Европа в Гърция

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 125

Швейцария спира опасно сръбско царевично брашно

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 125

ЕК дава 1,2 млрд. евро за Западните Балкани

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 125

Безпощадно

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 125

Различията с ГЕРБ са сериозни

visibility 523

/ брой: 125

Принципен въпрос

visibility 484

/ брой: 125

Разрив и раздори в ДПС

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ