Бойко Борисов:
Посланиците у нас надвишават правата си
Турският премиер очаква да достигнем скоро до 5 млрд. долара стокообмен
/ брой: 228
Ние сме суверенна държава, към посланиците се отнасяме с необходимото уважение, но в България те многократно надвишават правата си. Така премиерът коментира изказване на френския посланик Етиен дьо Понсен при заминаването му от страната ни и отправения призив България да сподели с ЕС официалната си позиция - за или против членството на Турция в ЕС. "Ако нашият посланик в Париж тръгне да дава съвети на Саркози какво да правят, ще го изгонят незабавно от Франция", отсече Борисов.
"В присъствието на моя колега Реджеб Ердоган, когато решаваме толкова сложни въпроси между България и Турция, наследени с векове, не би трябвало да искате да коментирам какво е казал един държавен чиновник, когато си тръгвал от България", разгневи се премиерът.
Газовата връзка между България и Турция е първата стъпка по диверсификацията при доставка на газ за България и започваме да я работим. По-късно тя ще стане съществена част от проекта "Набуко", заяви българският премиер, подчертавайки личната намеса на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган на съвместната им пресконференция в София.
Борисов обясни, че за културно-исторически обекти като Желязната църква "Св. Стефан" в Истанбул и Джумая джамия в Пловдив в края на месеца министър Вежди Рашидов и генералната директорка на ЮНЕСКО Ирина Бокова ще поставят въпроса със закрилата им за решаване, но ще се застъпят и за други обекти от България и Турция, представляващи световно културно наследство, за които трябва да се произнесат експерти.
Имаме изключително сътрудничество не само по линия на тероризма, но и по контрабандата и борбата с наркотрафика, добави премиерът. По думите му Турция работи по предприсъединителните глави за членството си в ЕС, а България подкрепя своята съседка в усилията й. Въпросът за референдум не стои нито у нас, нито в Турция, тъй като тя върви по пътя на своята европейска перспектива. Имаме готовност да решим всички проблеми по въпроса с визите, каза Борисов. Той благодари на турския си колега за разбирането и за ненамесата по проблема, свързан с избора на главен мюфтия.
Има съдебни решения, които не коментираме. Поел съм ангажимент пред турския си колега, че ще осигурим максимално спокойствие и сигурност за провеждането на конференция, на която мюсюлманите да изберат най-достойния за мюфтия. С ненамесата си и с желанието си този проблем да бъде решен максимално бързо ние двамата, мисля, правим най-добрата услуга на българските мюсюлмани, подчерта Борисов.
Турският премиер определи визитата си у нас като закъсняла, но много ползотворна. Общите ни море и сухопътна граница, добросъседските ни отношения дават "нова скорост на взаимоотношенията мужду двете държави", подчерта Реджеп Ердоган. Той изрази надежда, че скоро ще достигнем върха от 2008 г. в икономическото си сътрудничество - 5 млрд. долара стокообмен. Ще продължим процесите и на енергийно сътрудничество между двете държави, каза турският премиер, който високо оцени съвместния с Румъния, Унгария, Германия и Австрия проект "Набуко".
Премиерите на Грузия и България Ника Гилаури и Бойко Борисов са обсъждали вчера общи енергийни проекти. Гилаури заяви, че страната му има три основни проекта, върху които работи с Азербайджан за износ на газ за Европа и един тях е "Набуко", който определи като стратегически. Втори проект е за втечнен газ между Грузия и Азербайджан, а третият - за компресиран газ. "Ще се радваме и трите проекта да се случат, защото това ще доведе до диверсификация на източниците в Европа", коментира грузинският премиер. "Набуко" се движи много бавно и инертно, но с Грузия и Азербайджан този проект става все по-ясен и възможен. По този проект имаме общ интерес", коментира Борисов. По думите му страната ни ще иска официално въпросът за приоритета на "Набуко" да бъде поставен на масата на преговорите на ниво ЕС.