19 Ноември 2024вторник11:19 ч.

Палитра

"Майстори" се събират в "Лоранъ"

Колекцията се показва за първи път пред публика

/ брой: 80

автор:Надежда Ушева

visibility 1790

"Майстори" е живописна изложба на столичната галерия "Лоранъ", чието заглавие по недвусмислен начин въвежда в съдържанието й. Имената на авторите са Владимир Димитров-Майстора, Васил Стоилов, Златю Бояджиев, Иван Милев, Никола Танев, Иван Ненов, Борис Георгиев, Цанко Лавренов, Иван Пенков. Колекцията се показва за първи път пред публика.  

Васил Стоилов е представен с нежен детски портрет с фина тонална градация. В него прозрачно преливащите тонове и меките загатнати сенки оформят овала на детското лице и дават осезаема представа за прозрачната детска кожа. В допълнение използваната пастелна гама и контрастът й с лазурно-синята рокля постигат чистотата на детското излъчване. 

При портретите на Владимир Димитров-Майстора  негов обект на внимание са първият му братовчед Павел и съпругата му Траяна. Спомняме си замислените и меланхолични портрети на Павел в различни възрасти или знаковото произведение "Размисъл", за което е модел Траяна. В портрета избраният ракурс и предпочетеният формат - полуфигура, създават усещане за монументалност. Впереният в зрителя поглед, гордо вдигнатите глави и тъмната гама с няколко светлинни акценти засилват внушението за открити и силни хора.  

Друг е подходът на Никола Танев, който в пейзажа си използва светлината, за да открои преекспониран на слънце изглед от о-в Самотраки. В него скупчените една в друга къщи сякаш стават източник на светлина. Преобладаващите бели, охри, пясъчни и маслинени цветове изтъкават върволици от постройки, улички и хора от островното селище.  

В произведението си Борис Георгиев показва пасторално-идиличен пейзаж, в който се съдържат всички характеристики на иреалност. Майсторството на фините преходи е допълнено от използвания набразден ефект на основата като вид допълнително пластично изграждане. Ключова тема в творчеството на Златю Бояджиев са пейзажите от Стария град в Пловдив. Виждаме повтарящи се места, затвърдили се като устойчиви елементи в платната му - камбанарията на черквата "Св. св. Константин и Елена", Часовниковата кула, арменската църква. Изложбата продължава до 15 май в салона на ул. "Оборище" 16.

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 966

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1756

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 997

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 1021

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 1002

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ