08 Февруари 2025събота18:29 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Какво скри БНБ?

/ брой: 210

автор:Нора Стоичкова

visibility 2207

Нора СТОИЧКОВА


Изключително неубедителното участие на управителя на БНБ Димитър Радев в дебатите за подготовката на България за влизане в еврозоната повдига много въпроси. Най-важният е защо БНБ скри анализа за състоянието на финансите и икономика, за динамиката на БВП и другите показатели, които е важно да знае цялото общество, преди да ни набутат в еврозоната. И едва след като депутатите от БСП го притиснаха, Радев нехайно каза, че ще им го прати до края на седмицата. Ами той е днес. Къде е анализът? 

Управителят на БНБ представи една доста тесногръда гледна точка - за банковата система било важно и удобно да влезем в еврозоната, та хайде всички да се сурнем като овце там, откъдето връщане назад няма. Факт е, че има начин да излезем от ЕС, но от еврозоната няма да можем. 

Радев заговори и за това, че трябва да покрием определени макроикономически критерии - да свалим инфлацията до 5-6%, да свием бюджетния дефицит до 3-4% от БВП... Неизпълними условия дори за големите икономики в Европа в текущите кризи и санкции. Откъде накъде България ще спазва критерии, които лидерите в ЕС не спазват?

БНБ твърди, че нямало страшно за валутните резерви на страната - от задължителни 10% те щели да намалеят на 1%. Останалите 9% от тях България няма да може да използва за национални политики, а трябва да ги даде на търговските банки - 90% чуждестранна собственост.

Които ще ни ги продават скъпо и прескъпо под формата на ипотечни и други кредити. И ще припечелят здраво от спестените от народа пари. Естествено, че банките ще искат да вкарат България в еврозоната, като ще умножат печалбите така, както не са и мечтали.

Този 1% задължителни резерви е равен на паричен еквивалент от 500 млн. евро, които ще държим като дял в Европейската централна банка. А заедно с това ще понесем и риска да ги загубим при влошаване финансовото състояние на фалирали европейски икономики, като гръцката, например.

Радев си позволи да наплаши депутатите, че ако не влезем бързо в еврозоната, това щяло завинаги да ни прати в дълбоката периферия на ЕС. Фактите обаче говорят обратното. Дания и Швеция преди години с референдум се отказаха от еврозоната, но далеч не са в периферията на ЕС, в първата десятка са, по думите на проф. Румен Гечев. Да не говорим, че са с по-добри макроикономически параметри от членовете на еврозоната. Ами Полша, Чехия и Унгария - те да не би да са в периферията? И те се отказаха от еврозоната.

Радев спомена мимоходом, че причината да пласираме при високи лихви държавния си дълг на аукционите е фактът, че не сме членове на еврозоната. Но истината е друга. Лихвите по дълговите книжа на Хърватска са се качили 10 пъти за 1 година и днес се търгуват с лихва от 4,133%.  Нищо, че световните пазари знаят, че Хърватска е готова за еврозоната. Проф. Гечев посочи и други примери. Шведските облигации преди ден са били с лихва от 2,187%, но Германия, която е в еврозоната, е продала облигации с по висока лихва. Да не говорим за САЩ, чиито книжа се търгуват при лихва над 4%.

Но най-важният въпрос след изслушването на ръководството на БНБ е какво крият от нас и не искат да кажат. Радев спомена, че цената ще е висока. Колко висока, г-н управител на БНБ?! И няма нужда да се гънете като изоставащ ученик пред черната дъска. Покажете публично числата. Защото знаем, че не е изгодно точно сега да влизаме в еврозоната.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Израел ще предаде Газа на САЩ

автор:Дума

visibility 4165

/ брой: 25

Бойкотът на магазините продължава на Балканите

автор:Дума

visibility 4243

/ брой: 25

Разследват полския премиер за опит за държавен преврат

автор:Дума

visibility 4263

/ брой: 25

Накратко

автор:Дума

visibility 4066

/ брой: 25

Трагедия без изход

автор:Валентин Георгиев

visibility 4243

/ брой: 25

По познати схеми

visibility 4187

/ брой: 25

Кой вече ще ни дава пари

visibility 4178

/ брой: 25

Кои са редкоземните минерали на Украйна, които Тръмп иска

автор:Дума

visibility 4431

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ