Изгавриха се с паметта на Гео Милев
БАС алармира Международната антифашистка организация за скандално решение на старозагорските общинари
/ брой: 173
Паметна плоча с имената на осъдените от старозагорския състав на Народния съд през 1945 г. да бъде поставена върху фасадата на драматичен театър "Гео Милев", решиха 27 от общинските съветници от ГЕРБ, "Атака" и "Демократична Стара Загора". Решението бе взето вчера след едночасов остър дебат, като на няколко пъти председателят на малкия парламент инж. Тенко Руканов отнемаше думата на противниците на предложението.
Нечути за мнозинството останаха декларацията на областния съвет на БАС и отвореното писмо от ръководството на Международната фондация "Гео Милев" с подписите на Леда Милева и Никола Инджов.
Най-активни за реализацията на проекта бяха председателят на ВМРО Кристиан Петков, внук на осъден на смърт офицер от някогашната дирекция "Обществена безопасност", и областният лидер на "Атака" Михаил Михайлов, син на признат за активен борец срещу фашизма и капитализма лекар, към които се присъедини и председателката на синята партия Любка Иванова. Групата на ГЕРБ гласува единодушно "за", като в частни разговори нейни членове споделиха, че го правели "заради коалиционното сътрудничество с другите десни формации".
В отговор на прозвучалите в залата твърдения, че в България не е имало фашизъм и че осъдените от Народния съд са "невинни жертви", председателят на БАС в Стара Загора Донка Черковска само припомни, че от 120-те милиона лева, раздадени в Царство България, за отрязани партизански глави - 12 са в Старозагорско, както и че домът на родителите й е бил взривен от полицаите пред очите на майка й и невръстният й брат. Тя бе категорична, че организацията ще информира за скандалото решение на десните Международната антифашистка организация, както и посолствата на страните от някогашната антихитлеристка коалиция.
Вносителите на предложението отрекоха че с акта си връщат дебата към началото на 90-те години, когато обществото бе разделено на сини и червени, но не пропуснаха да припомнят, че преди 8 години само един глас от тогавашните съветници в Града на липите не им е стигнал, за да го прокарат.
От БСП ще настояват за преразглеждане на решението, обмисля се и искане на същата фасада, в съседство с плочата, да бъде поставен и барелеф на патрона на театъра, поета-антифашист Гео Милев. Председателят на групата на левицата доц. Бойчо Биволарски дори запита дали сред осъдените от Народния съд не е имало и пряко отговорни за убийството на поета в месеците на белия терор през 1925 г.