"Свобода" на пазара ли?
/ брой: 29
"Свободни пазари" има само в умовете на свободните от интелект. И на лобистите.
13-и, ден без покупки в онези монополизирани сектори, които дерат кожи на касите. А в партийното събрание, весело наричано "народно", се избиват да се чифтосват като неолиберали от последния ден, понеже не са чели достатъчно умни книжки.
"Свободата на пазара", свободата на вейповете, свободата на ценообразуването, охкания за спада на чуждестранните инвестиции и др. подобни, за които един (начетен) университетски преподавател ще им лепне двойката без да се замисли. Не че след нахлуването на политици във висшето образование нивото се е повишило, даже напротив!
Още помня как един финансов министър стана "почетен доктор" на университет, разбира се, срещу известна сума пари, дарена от държавата на този университет. И разписан чек от министъра. И сега се наблюдава как от НС и МС се прелива на университетите и обратно...
"Свобода" на пазара ли?
Ако свободата е човешка ценност, то ние, хората, сме тези, които ще определяме свободно рамките на пазара. А не пазарЯт свободно да ни диктува какво ние да купуваме, на какви цени и какво да потребяваме!
Та да надникнем в "свободата на пазара":
Къде може да се напазаруват роби? Никъде! Пазарът днес е по-свит от времената на Клавдий. Свит от обществото!
Къде може да си купим атомна бомба? Никъде.
Къде може да видим реклама на цигари и на алкохол? Никъде, знаем, че са вредни!
В цивилизования свят обществото има СВОБОДАТА да определя рамките на пазара!
А когато обществото и "институциите" са импотентни и корумпирани?
Къде може да се насладим на реклама на хазарт? В България, където гащите са напълнени. Имам предвид с пари от хазартната олигархия. В.Б., кажи си!
Къде може да си напълним хладилника с втечнено сирене, колбаси от "нещо" или мляко от вносен прах? Пак в България!
Въпросче към четящите: искате ли такава свобода на пазара или искате пранги за измамниците и техните чадъри?
"Полезните идиоти", които разрешиха "свобода на пазара", направиха така, че да няма български банки и печалбите да се изнасят всяка година навън с милиарди; подземните богатства да се дават на концесии за стотинки на чуждестранни алчни корпорации; разрешиха монополизирането на територии от чужди вериги хипермаркети; затварят си очите пред некачествените продукти, които тровят и убиват; постигнаха "уплътняване на терени" в столицата и големите градове в полза на "собственици" против интересите на гражданите и т.н.
Пазарът не трябва да е "свободен". Ние, хората, трябва да вземаме решения какво е полезно за обществото, т.е. за нас, и кое е вредно. Свободни решения, а не "свободен" пазар!
Фейсбук, със съкращения