15 Януари 2025сряда00:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Петолиния

Александър Йосифов - личност без граници

Именитият композитор се върна при любимата си детска публика с новата постановка на "Робинзон Крузо" в Старозагорската опера

/ брой: 49

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1735

С посланието за приятелство, доброта и човечност в Старозагорската опера наскоро бе представена премиерата на мюзикъла за деца "Робинзон Крузо" по операта за деца от Александър Йосифов. Диригент е Виктор Крумов, режисьор и автор на музикалната редакция е Красимир Къшев, който е дирижирал творбата през 1985 г. Сценография и костюми - Теодора Джамбазова, мултимедия - Борис Чуканов. Участват солисти, оркестър, хор и балет на операта, ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова". Премиерата бе посветена на 80-годишнината от рождението на Александър Йосифов, който бе и дългогодишен председател на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Тя бе предвидена за юбилейната година 2020-а, но поради пандемията бе отложена. Така на 22 януари т.г. "Робинзон Крузо" отвори вратите за новата година в Старозагорската опера. През март спектакълът може да се гледа на 22-ри.

"Мюзикълът "Робинзон Крузо" е поредният амбициозен съвместен проект между НУМСИ "Христина Морфова" и Старозагорската опера - след постановките "Лелята на Чарли" от Оскар Фелцман, "Класният се жени" от Филип Павлов, "Макс и Мориц" от Александър Йосифов. Амбициозен е, защото е проектът с най-масово участие на деца от Музикалното училище на сцената на операта", разказва Красимир Къшев.

Сцена от “Робинзон Крузо”, СНИМКИ ДЪРЖАВНА ОПЕРА - СТАРА ЗАГОРА

Той е работил три месеца върху заглавието. Успява и да "свие" музиката до 35 минути. След което прекроява текста и... се ражда почти ново заглавие, което хем е същото - приключенията на Робинзон Крузо, но е по-късо и по-динамично. Къшев прави оркестрация за малък оркестър, запазвайки авторството на маестро Александър Йосифов - "нищо не е променяно от гледна точка на музикален тематизъм, на сюжет, на герои".

"Визията на мюзикъла залага на мултимедията, пояснява Красимир Къшев, нашите деца растат пред компютърните и пред телевизионните екрани, ходят на кино. Така или иначе, три екрана "ги следват", те живеят в тази среда, това е техният живот. Ние не залагаме на някакъв буквализъм в декор и реквизит, за да пресъздадем историята. Декорът е изчистен - терен, който се превръща от пристан в кораб, в остров с някои елементи, необходими толкова, колкото да върви сюжетната линия. И оттам нататък - морски бури, плаване на кораб - всичко е върху екраните на сцената, има и директна прожекция върху терените."

Изложба

Фотоизложба в памет на проф. Александър Йосифов бе подредена още в края на 2020 г. във фоайето на Старозагорската опера, където остана дълго време на разположение на меломаните. Тя е съвместен проект на операта и на Музея за история на радиото към Софийския университет. Подготвена е от Любомир Кутин и представя в 12 стенни снимкови пана важни моменти от творческата и административната кариера на именития композитор, чиито произведения продължават да живеят в българските оперни театри. 

Из биографията 

Световноизвестният композитор, диригент и музикален педагог проф. Александър Йосифов е роден на 12 август 1940 г. в София в семейството на видния композитор и диригент Йосиф Йосифов. Завършва Националната музикална академия с композиция при проф. Панчо Владигеров, оперно-симфонично дирижиране при проф. Константин Илиев и пиано при проф. Жени Ковачева. Професор е в Музикалната академия и Нов български университет. Автор е на над 1500 композиции във всички музикални жанрове - опери и балети, кантатно-ораториални творби, симфонии, инструментални концерти, опуси за клавирни дуа, хорова и детска музика, над 600 естрадни песни и 300 обработки на народни песни и танци. Особено популярни сред публиката са детските му опери, които са над 10.

СНИМКИ ЛИЧЕН АРХИВ НА СЕМЕЙСТВОТО, Александър Йосифов и Борис Христов

Като дългогодишен директор на "Балкантон" (1968-1986) в репертоара и музикалните издания провежда политика на отразяване на върховите постижения на българските музиканти и осъществява записи на произведения от световната класика и съвременните български композитори. Под ръководството на Александър Йосифов през 1976 и 1978 г. се осъществяват записите на прочутия оперен бас Борис Христов. През 2014 г. проф. Йосифов сподели пред ДУМА любопитни факти за своите контакти и творческо сътрудничество с Борис Христов; предостави ни за публикуване (за първи път) писмата между двамата, както и снимки от посещенията и записите на именития певец в България.

Александър Йосифов е носител на множество престижни отличия от конкурси за композиция у нас и по света. Международно признание и успешно начало за кариерата му поставя първа награда за композиция, която той печели - 28-годишен, на конкурс за симфонични произведения в Триест (Италия) през 1968 г. Член е на Международната асоциация на клавирните дуа в Токио. През 2000 г. в столицата на Япония за първи път е изпълнена неговата удивителна Симфония концертанте за две клавирни дуа и оркестър от 10 рояла - 24 пианисти, 48 ръце, на една сцена. Удостоен е с орден "Стара планина" - I степен, орден "Св. св. Кирил и Методий" - I степен, "Златен век" - печат на Симеон Велики, на Министерството на културата на България, на Почетния кръст за изкуство на Министерството на културата на Полша, Почетен кръст за наука и изкуство на Република Австрия и др. Президент и съосновател е на Виенския клуб към посолството на Република Австрия в София.

Александър Йосифов ни напусна на 25 ноември 2016 г.

Страницата подготви Вилиана СЕМЕРДЖИЕВА

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 7

Общините са получили само половината пари от държавата

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 7

Руските фирми у нас са близо 13 хиляди

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 7

Хърватия преизбра Зоран Миланович

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 7

Уолц: Нереалистично е Украйна да си иска Крим

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 7

Тиери Бретон: Анулирахме изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 7

В София посрещнаха Китайската нова година

автор:Таня Глухчева

visibility 423

/ брой: 7

Стига безвремие

автор:Ина Михайлова

visibility 1223

/ брой: 7

Паметници, памет и мир

автор:Нина Дюлгерова

visibility 534

/ брой: 7

Винаги съм получавал само хубави роли

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 7

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ