17 Август 2024събота03:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

И замириса на... петрол

200 000 барела суров петрол крият отговорите на много въпроси за Либия

/ брой: 53

автор:Петър Герасимов

visibility 2158

Това, че в Либия гърнето на социалното напрежение ври (виж Тунис, Египет, Йемен, Мароко), е ясно за всеки. Това, че полковник Муамар Кадафи е психически неуравновесен (меко казано) лидер, е ясно за всички - най-малкото за тези, запознати с международната политика.
И все пак последните няколко десетилетия от живота на Либийската джамахирия поставят и куп нелицеприятни въпроси:
- Защо въпросният полковник Кадафи бе посрещан с толкова почести в Италия, Франция (и къде ли не още)?
- Защо негови деца и племенници заемаха високи постове в структурите на Организацията на обединените нации?
- Защо бе върнат в родината осъденият на доживотен затвор в Англия либийски терорист Абдел Басет ал Меграхи, предизвикал въздушната трагедия над Локърби?
- Защо през 2003 г. ООН прекрати санкциите срещу Либия?
- Защо Западът прояви такава въздържана "деликатност", когато се разиграваше съдебният фарс в Либия срещу българските медицински сестри?
Отговорът на тези (а и на много други въпроси) е проста цифра: 200 000.
Всеки Божи ден в тази арабска страна се добиват двеста хиляди барела суров нефт от високо качество!
И сега, когато политическата палачинка е на път да се обърне - и Европейският съюз, и Съединените щати скочиха на крака. Необходима е намеса! Веднага!
Разбира се, миротворческа намеса - опазил Бог от въоръжена инвазия! В името на тази мирна намеса и хуманитарен напън бойни фрегати от Германия и Англия вече плуват към бреговете на Либия. Със самолетите е по-лесно - те могат да литнат всеки момент (да не говорим за ракетите).
Европейският съюз вече обяви поредица крути мерки - икономическа блокада, замразяване на финансови авоари, прекъсване на пътувания от тази държава към страни от ЕС. Америка също се готви да блокира милиарди долари, вложени от либийска страна в големите банки на САЩ. ООН също се раздвижи. Впечатляващо. А защо липсваше този изблик на високохуманни чувства, когато се стреляше по улиците на Тунис, Кайро, Сана и къде ли не още в арабския свят?
Както би казал шопът: "Абе,чувства, чувства, ама га нема петролец..."
Несъмнено тази пълноводна река от черно злато в Либия може да подхрани и култивира голямо разнообразие от хуманитарни чувства, възгласи и призиви. Несъмнено сегашният диктаторски режим на Кадафи ще падне. А после?
Всичко останало е свързано с малката думичка "после". Кой ще застане до петролното кранче? В чий джоб ще потекат милиардите петродолари? В това отношение чист хуманитарен интерес имат и Западна Европа, и САЩ. Ами сега? Кой кого ще надцака в бясната надпревара към заветното кранче? ЕС или САЩ, "новият свят" или старият континент?
Твърде скоро ще съзрем отговора на този въпрос.

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 509

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 480

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 395

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ