17 Юли 2024сряда00:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Германците вече не искат капитализъм

Те обаче не са склонни да променят икономическия строй по революционен път

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 3148

След като миналата година германците станаха известни с това, че изкупиха "Капитала" на Маркс, сега се разбра, че те доста усърдно са изучавали големия труд на великия философ. Фактите показват, че жителите на Германия все повече "олевяват".
Осемдесет и осем процента от германците искат установяването на нов икономически ред, съобщи миналата седмица сп. "Шпигел". Изданието се позовава на резултатите от социологическа анкета, направена от института за изследване на общественото мнение "Emnid" по поръчка на фонда "Bertelsmann".
Според мнението на анкетираните капитализмът не спомага за установяването нито на социална справедливост, нито за защита на околната среда, нито за внимателно отношение към природните ресурси.
Все пак въпреки неприемането на капитализма, германците не са склонни да променят икономическия строй по революционен път.
Допитването показало, че отговорността за случващото се днес, според гражданите на Германия,  не е на политиците и представителите на големия бизнес. Германците смятат, че отговорността си е лично тяхна: четирима от всеки петима анкетирани са казали, че всеки трябва да се замисли за начина си на живот и да си даде отговор наистина ли икономическият ръст е приоритет за него.
Според повечето анкетирани социалните връзки, здравето и запазването на околната среда са по-голяма ценност от постоянното умножаване на капиталите. Експертите подчертават, че подобно отношение се оказало еднакво за представителите на различни социални групи.
При това повечето анкетирани също така са убедени, че съществуващият икономически ред може да се реформира в правилна насока и при наличието на политическа воля безболезнено да се съчетаят същият този икономически ръст и защитата на околната среда. Междувременно 82 на сто от анкетираните смятат, че по-нататъшният икономически ръст е необходим за поддържане на политическата стабилност. Две трети от германците обаче не очакват икономическият ръст автоматично да повиши тяхното собствено жизнено равнище.
В съзидателната самовъзстановяваща се сила на пазарните механизми вярва едва една трета от анкетираните. Най-скептични са младежите.
И докато германците все повече се разочароват от капитализма, французите се захванаха да издигат паметници. В Монпелие от септември вече ще има паметник на Ленин. Поне така обяви местният политик Жорж Фреш, който е известен със социалистическите си възгледи. В миналото той е бил член на Социалистическата партия, но през 2007-а е бил изключен от редовете й заради расистки изказвания. Фреш бе заявил, че в националния отбор по футбол на Франция има прекалено много емигранти от Африка. Една година по-рано пък той бе глобен 15 хил. евро за обида на алжирци, които са се сражавали на страната на Франция по време на войната за независимост в Алжир.
 Бронзовата статуя на Ленин, която Жорж Фреш се надява да получи, тежи седем тона. По-рано паметникът е бил в Сиатъл и наскоро е предложен за продажба.

(По материали от чуждия печат)

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ