"Да" на зрелищата, за хляба да почакат
Пари за показно изследване на психиката на престъпниците има, няма за стотиците деца, които правят опит за самоубийство всяка година
/ брой: 18
"П.Д. ще бъде подложен на специални психотестове в следващите дни... ще трябва да отговори на над 120 специализирани въпроса и да попълни 50 страници. Отделно ще му бъдат направени изследвания на психомоториката и нервно-мускулната координация. След това ще му бъде изготвен цялостен профил. Други въпроси ще изследват склонността му към насилие и самонараняване. По компютърен модел
ще се извърши пълна диагностика
на психическото му здраве" (медийно съобщение).
Не, не става дума за някакво ново предварително изискване за установяване на психическата годност при заемане на поста президент на Република България - Плевнелиев да е спокоен. Не става дума и за нова клинична пътека, насочена към подобряване на силно разклатеното психическо здраве на нацията. На тези пространни изследвания, в които ще бъдат ангажирани маса високоплатени държавни служители, ще бъде използвана най-съвременна техника "за установяване на психомоториката и нервно-мускулната координация" и въобще за "пълна диагностика на психическото му здраве", ще бъде подложен бургаският подземен бос Пламен Дишков- Кела.
"Котленското Малко село се прочу като едно от местата с най-силна концентрация на самоубийства сред непълнолетните. Населението е под 600 души. От тях само за две години четирима са сложили край на живота си. Дете увисна на синджира на кучето си, защото не му позволили да влиза в компютърна зала, младеж си сложи примка на шията от любов, а малко след това абитуриентка си преряза вените. Последният случай е с 11-годишния Мохамед Бекиров, който се обеси в гората край селото... Вестник се свърза с Дончо Дойчев, един от учителите в местното училище, с въпроса: "Как може училището да предотврати самоубийствата?" "Не виждам как. В училището нямаме бюджет нито за психолог, нито за педагогически съветник. Няма пари дори за възпитател, който да остава с децата следобед за занималнята, макар че по закон трябва да я провеждаме" (пак из печата).
Но иначе "по компютърен модел ще се извърши пълна диагностика на психическото му здраве". На Кела - защото
за Кела бюджет има
Бюджет има, защото Кела е национално известен, не е като децата от котленското село. Около одисеята с Кела (арестуван впрочем не у нас, а в чужбина) може и пресконференцийка да се свика, министър или друг висш МВР-началник да разкаже какви сересета са използвани, какви перфектни следствени действия са били предприети в пълна трансгранична координация с братските служби по света и т.н., и т.н. А 11-годишният Мохамед Бекиров просто ще влезе в статистиката.
Злокобната статистика показва, че 342 български деца под 18-годишна възраст през миналата година са направили опит да се самоубият, 50-60 от тях - успешно. Или ако осредним статистически, в България почти всеки ден едно дете е правило опит да се самоубие, по-често от веднъж седмично със самоубийство е прекъсван жизненият път на едно българче.
Страшна е трагедията с отнетия живот на пернишкото момиче Мирослава, за нея се писа, говори, лъга, замазва и навярно коментарите и обясненията ще продължават. Но ако се позовем на приписваната на Сталин максима, че смъртта на един човек е трагедия, а смъртта на 50 000 - статистика, редно ли е основателният шум около трагедията с Мирослава да измества вниманието и
да превръща единствено в статистика
драмите и трагедиите със стотиците български деца, посегнали на живота си. Посегнали, защото "няма бюджет нито за психолог, нито за педагогически съветник... дори за възпитател". А за компютърен модел, по който да се извърши пълна диагностика на психическото здраве на Кела, бюджет има. Там е хлябът за пресконференциите, телевизионните гастроли, филмчетата на киностудио "Цв.Цв" за проснати по очи бивши министри, Трактори, Наглеци, Октоподи и прочие фауна.
В Кела, в Чочо, самоубилия (?!) се убиец на Мирослава, има много хляб за велемъдрите психолози на МВР. Те ще преценяват съдбовния за нацията проблем дали Кела "може да излежава присъдата в обща килия с други затворници и дали не е потенциално опасен за тяхното здраве" и "има ли склонност към самонараняване". Какво тук значи самоубийството на никому неизвестния 11-годишен Мохамед Бекиров! Много убедително виден психолог, препитвал Чочо, ни обясни от телевизионния екран как той "не е успял да понесе факта, че се е провалил в нещо, което за него е било смисъл на живота му през последните месеци". Или как писмото от похитената Мирослава до близките й било написано с много спокоен почерк, т.е. вероятно била развила известния вече на всеки пълнолетен българин "стокхолмски синдром". Така сладкодумно и с възхита от собствената си компетентност обясняват, че започва да ти се струва, че от ъгълчето на устата на капацитета
потича самодоволна лига
каквато вероятно е слюнкоотделяло и нашумялото куче на БЧК, когато чуло по телевизията заповедта на Бойко Цецо да го почерпи с 4-5 пържоли.
Показни арести, експертизи, психологически портрети на убийци и техните жертви, заклинания как борим едрата престъпност, за да изпълним някакви изисквания на ЕС. Вихреща се битова престъпност, за която не остава време, обедняване до ръба на оцеляването на стотици хиляди българи (но пък резнахме лентата на "Арена Армеец"), 342 опита за самоубийство (60-ина успешни) на непълнолетни за година време.
Освен да бори престъпността обаче правителството има ангажимент към ЕС да приеме Национална програма за превенция на самоубийствата. Ала когато се режат ленти на всеки 342 м изградени магистрали, къде ти време да се изпълни този ангажимент. И да не се очаква от това правителство, издигнало показността в култ, да изпълни задължението си да финансира Националната програма за психично здраве. Има и такава.
Ние сме по зрелищата, за хляба и грижата за психичното здраве - да чакат!